ՌԴ ԱԴԾ աշխատակիցները Ստավրոպոլի երկրամասում ձերբակալել են Ադրբեջանի քաղաքացու՝ ահաբեկչական հարձակումներ նախապատրաստելու համար. հայտնել է Ռուսաստանի ԱԴԾ-ն։
«Ստավրոպոլի երկրամասում ձերբակալվել է Ադրբեջանի քաղաքացի, որը նախաձեռնողաբար միացել է Ռուսաստանի տարածքում արգելված ուկրաինական ահաբեկչական կազմակերպությանը։ Նրա ղեկավարների հանձնարարությամբ նա մանրամասն հետախուզություն է անցկացրել մի շարք վայրերում, որոնք նախատեսված էին դիվերսիաների և ահաբեկչական գործողությունների իրականացման համար, մասնավորապես, Եսենտուկի և Ստավրոպոլ քաղաքների իրավապահ մարմինների վարչական շենքերում և տրանսպորտային ենթակառուցվածքներում», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ ԱԴԾ-ի, նա ձեռք է բերել ինքնաշեն պայթուցիկ սարքերի արտադրության համար անհրաժեշտ բաղադրիչներ և հարվածային տարրեր, տեղադրելով դրանք թաքստոցում, և հետագայում մտադիր է եղել օգտագործել Ադրբեջանի զինված ուժերի հատուկ նշանակության ուժերում ծառայության ընթացքում ձեռք բերված գիտելիքներն ու հմտությունները՝ ահաբեկչական հարձակումների համար մի քանի պայթուցիկ սարքեր հավաքելու համար։

Russian FSB officers have detained an Azerbaijani citizen in the Stavropol Territory for preparing terrorist attacks, the Russian FSB reported.
An Azerbaijani citizen was detained in the Stavropol Territory, who had voluntarily joined a Ukrainian terrorist organization banned in Russia. On the instructions of his leaders, he conducted a detailed reconnaissance of several places intended for sabotage and terrorist acts, in particular, in the administrative buildings of law enforcement agencies in the cities of Yessentuki and Stavropol and in transport infrastructure,” the report said.
According to the FSB, he acquired the necessary components and striking elements for the production of improvised explosive devices, placing them in a hiding place, and later intended to use the knowledge and skills acquired during his service in the special forces of the Azerbaijani Armed Forces to assemble several explosive devices for terrorist attacks.