Պուտինը շնորհավորել է Ռուսաստանի հայերի միությանը 25-ամյակի կապակցությամբ
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ուղերձ է հղել Ռուսաստանի հայերի միության (ՌՀՄ) կազմավորման 25-ամյակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառումների մասնակիցներին և հյուրերին։
«Շնորհիվ ձեր կազմակերպության ջանքերի՝ իրականացվում են բովանդակային մշակութային, կրթական, լուսավորական նախագծեր, կյանքի են կոչվում կարևոր նախաձեռնություններ երիտասարդական քաղաքականության, ինչպես նաև աճող սերնդի հայրենասիրական դաստիարակության ոլորտում»,- նշված է Կրեմլի կայքում հրապարակված ուղերձում։
ՌԴ նախագահը հավելել է, որ նախորդ տարիների ընթացքում Ռուսաստանի հայերի միությունը միավորել է ամբողջ երկրում ապրող հայկական համայնքներին։ Պուտինի խոսքով՝ կազմակերպության բազմակողմանի և պահանջված գործունեությունը, ինչպես նաև պետական իշխանության մարմինների հետ արդյունավետ երկխոսությունն էապես բարձրացրել են միության հեղինակությունը։
Պուտինն ընդգծել է նաև ՌՀՄ-ի հետևողական աշխատանքը, որն ուղղված է միջէթնիկական հարաբերությունների համահունչ զարգացմանը և հայկական սփյուռքի ինտեգրմանը ռուսաստանյան հասարակության մեջ։ Նա անդրադարձել է նաև այն աջակցությանը, որը միությունը ցուցաբերում է հատուկ ռազմական գործողության մասնակիցներին, վետերաններին, նրանց ընտանիքներին և մերձավորներին։
«Համոզված եմ, որ ներկայիս հանդիսավոր միջոցառումները կանցնեն բարձր մակարդակով և նոր հեռանկարային գաղափարների ու նախաձեռնությունների մեկնարկ կտան։ Մաղթում եմ ձեզ հաջողություններ»,- եզրափակել է նա։
Ռուսաստանի հայերի միության կազմավորման 25-ամյակին նվիրված հանդիսավոր երեկոն և «Համաձայնություն» միջազգային մրցանակաբաշխության արարողությունը կկայանան սեպտեմբերի 7-ին՝ Մոսկվայի Կրեմլի պետական պալատում։

Президент Российской Федерации Владимир Путин направил послание участникам и гостям торжественных мероприятий, посвящённых 25-летию образования Союза армян России (САР).
«Благодаря усилиям вашей организации реализуются содержательные культурные, образовательные, просветительские проекты, воплощаются в жизнь важные инициативы в области молодёжной политики, а также патриотического воспитания подрастающего поколения», — говорится в послании, опубликованном на сайте Кремля.
Президент РФ добавил, что за прошедшие годы Союз армян России объединил армянские общины, проживающие по всей стране. По словам Путина, многогранная и востребованная деятельность организации, а также эффективный диалог с органами государственной власти существенно повысили авторитет Союза.
Путин также подчеркнул последовательную работу САР, направленную на гармоничное развитие межэтнических отношений и интеграцию армянской диаспоры в российское общество. Он отметил и поддержку, которую Союз оказывает участникам специальной военной операции, ветеранам, их семьям и близким.
«Убеждён, что нынешние торжественные мероприятия пройдут на высоком уровне и дадут старт новым перспективным идеям и инициативам. Желаю вам успехов», — заключил он.
Торжественный вечер, посвящённый 25-летию Союза армян России, и церемония международной премии «Согласие» состоятся 7 сентября в Государственном Кремлёвском дворце в Москве.