Եթե Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև խաղաղության համաձայնագիր կնքվի, ԱՄՆ-ն կգլխավորի Ուկրաինայի տարածքում մեծ բուֆերային գոտու վերահսկողությունը․ հայտնում NBC News-ը:
Բուֆերային գոտին լինելու է մեծ ապառազմականացված գոտի Ուկրաինայի ներսում, որը կբաժանի ռուսական և ուկրաինական տարածքները: ԱՄՆ-ն կվերահսկի գոտին՝ օգտագործելով դրոններ, արբանյակներ և այլ տեխնիկական միջոցներ: Գոտին ապահովելու են ոչ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների զինուժը, օրինակ, Սաուդյան Արաբիան կամ Բանգլադեշը: ԱՄՆ-ի զինծառայողներ չեն տեղակայվելու Ուկրաինայում:
Պուտինի համար ՆԱՏՕ-ի ներգրավվածությունը կարմիր գիծ է: Այդ պատճառով պլանավորողները օգտագործելու են ոչ ՆԱՏՕ-ական ուժեր և երկկողմ համաձայնագրեր՝ առանց ՆԱՏՕ-ի 5-րդ հոդվածի:
Պլանը մշակվել է Թրամփի և Պուտինի՝ օգոստոսի 15-ին Ալյասկայում կայացած հանդիպումից հետո: Սակայն ցանկացած պլան նախնական է, քանի դեռ Պուտինը, Զելենսկին և Թրամփը չեն համաձայնվել: Հինգշաբթի օրը Ֆրանսիան և Բրիտանիան գլխավորեցին դաշնակիցների հանդիպումը՝ պլանը պաշտոնական դարձնելու համար:
Բուֆերային գոտուց բացի, Թուրքիան կապահովի Սև ծովում ապրանքների անարգել հոսքը: ԱՄՆ-ն Ուկրաինայի հետ քննարկում է 100 միլիարդ դոլարի զենքային համաձայնագիր:

US to lead control of Ukraine's buffer zone. NBC News
If a peace agreement is signed between Russia and Ukraine, the United States will take over control of a large buffer zone inside Ukraine, NBC News reports.
The buffer zone would be a large demilitarized zone inside Ukraine that would separate Russian and Ukrainian territory. The United States would monitor the zone using drones, satellites, and other technical means. Non-NATO forces, such as Saudi Arabia or Bangladesh, would operate the zone. No U.S. troops would be stationed in Ukraine.
For Putin, NATO involvement is a red line. That’s why planners will utilize non-NATO forces and bilateral agreements outside of NATO’s Article 5.
The plan was developed after Trump and Putin met in Alaska on August 15. However, any plan is preliminary until Putin, Zelensky, and Trump agree. France and Britain led a meeting of allies on Thursday to formalize the plan.
In addition to the buffer zone, Turkey would ensure the unimpeded flow of goods across the Black Sea. The United States is discussing a $100 billion arms deal with Ukraine.