Իսրայելի արտաքին գործերի նախարար Գիդեոն Սաարը ֆրանսիացի գործընկերոջը՝ Ժան-Նոել Բարրոյին կոչ է արել չեղարկել Ֆրանսիայի կողմից այս ամսվա ընթացքում պաղեստինյան պետության միակողմանի ճանաչման ծրագիրը։ Սաարի գրասենյակի հայտարարության համաձայն՝ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը չի հրավիրվի Իսրայել, քանի դեռ այդ հարցը մնում է օրակարգում։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Սաարը Բարրոյին կոչ է արել «վերանայել Ֆրանսիայի նախաձեռնությունը՝ ճանաչել Պաղեստին պետությունը՝ նշելով, որ այդ քայլը խարխլում է Մերձավոր Արևելքի կայունությունը և վնասում Իսրայելի ազգային շահերին ու անվտանգությանը»։
«Իսրայելը ձգտում է լավ հարաբերությունների Ֆրանսիայի հետ, սակայն Ֆրանսիան պետք է հարգի Իսրայելի դիրքորոշումն այն հարցերում, որոնք կենսական նշանակություն ունեն նրա անվտանգության և ապագայի համար»,- հավելել է Սաարը զրույցի ընթացքում։
Նա նաև ընդգծել է, որ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի որևէ այց Իսրայել «տեղին չէ», քանի դեռ Ֆրանսիան շարունակում է իր նախաձեռնությունն ու ջանքերը, որոնք վնասում են Իսրայելի շահերին։
Երեկ երեկոյան Kan հանրային հեռուստառադիոընկերությունը հաղորդել էր, որ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն Մակրոնի այցը պայմանավորել է Ֆրանսիայի՝ Պաղեստինի ճանաչման նախաձեռնությունից հրաժարվելուց։ Ըստ տեղեկությունների՝ Ֆրանսիայի նախագահը մերժել է այդ պահանջը։
Նախարարներն իրենց զրույցի ընթացքում քննարկել են նաև Գազայի հատվածում տիրող իրավիճակը, Իրանի դեմ պատժամիջոցների վերականգնման գործընթացը, Լիբանանի և Ուկրաինայի պատերազմը։

Israeli Foreign Minister Gideon Saar has called on his French counterpart, Jean-Noel Barrow, to cancel France’s plan to recognize a Palestinian state unilaterally this month. Saar’s office said French President Emmanuel Macron would not be invited to Israel as long as the issue remains on the agenda.
During the phone call, Saar urged Barrow to “reconsider France’s initiative to recognize a Palestinian state, noting that this move undermines stability in the Middle East and harms Israel’s national interests and security.”
“Israel seeks good relations with France, but France must respect Israel’s position on issues that are vital to its security and future,” Saar added during the call.
He also stressed that any visit by French President Emmanuel Macron to Israel would be “inappropriate” as long as France continues its initiatives and efforts that harm Israel’s interests.
Last night, the Kan public television and radio company reported that Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu had conditioned Macron’s visit on France’s rejection of the initiative to recognize Palestine. According to reports, the French president rejected this demand.
During their conversation, the ministers also discussed the situation in the Gaza Strip, the process of restoring sanctions against Iran, and the wars in Lebanon and Ukraine.