ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը CBS News-ին հայտարարել է, որ շարունակում է հավատարիմ մնալ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև խաղաղության համաձայնագրի ձեռքբերման քաղաքականությանը։
Թրամփը իր դիրքորոշումը նկարագրել է որպես իրատեսական և լավատեսական՝ ընդգծելով, որ բանակցությունների այս կարևոր փուլում ուշադիր հետևում է երկու առաջնորդների քայլերին։ «Ես հետևում եմ, տեսնում եմ և խոսում եմ այդ մասին Պուտինի և Զելենսկու հետ», – նշել է նա՝ հավելելով. «Ինչ-որ բան տեղի կունենա, բայց նրանք դեռ պատրաստ չեն։ Սակայն ինչ-որ բան անպայման տեղի կունենա։ Մենք դա կիրականացնենք»։
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստան–Ուկրաինա հակամարտությունը ավելի բարդ է, քան մյուս հակամարտությունները, որոնց կարգավորմանը ինքը մասնակցել է։ «Ես կարծում էի, որ Ռուսաստանի հետ կապված հարցը կլինի ամենահեշտ լուծվողներից, բայց այն, կարծես, ավելի բարդ է որոշ այլ հակամարտություններից», – ասել է Թրամփը։
Նա նաև ընդգծել է, որ իր դիվանագիտական մոտեցման հիմքը տարբեր հակամարտող երկրների առաջնորդներին մեկ սենյակում հավաքելն է և իրական ժամանակում համաձայնության գալը՝ հաճախ իր անմիջական մասնակցությամբ։ Թրամփի խոսքով՝ այս մեթոդը պահանջում է համբերություն, նույնիսկ եթե սպասվում է արագ լուծում, սակայն այն արդեն արդյունք է տվել այս տարվա մի շարք խաղաղության համաձայնագրերում։
Հարցին, թե արդյոք երբեմն պետք է «սպասել», Թրամփը պատասխանել է. «Այո, դա անհրաժեշտ է»։ Նա հավելել է. «Մենք ունեցել ենք շատ հաջող օրեր, և երբ ես նրանց հավաքում եմ մեկ սենյակում կամ գոնե ստիպում եմ միմյանց հետ խոսել, նրանք գտնում են լուծումներ։ Մենք փրկել ենք միլիոնավոր կյանքեր»։
Անցյալ ամիս՝ Ալյասկայում Պուտինի հետ նախատեսվող հանդիպումից առաջ, Թրամփը լրագրողներին ասել էր. «Ես պարզապես ուզում եմ հիմք դնել հաջորդ հանդիպման համար, որը պետք է կայանա շուտով»։

I thought the Russia issue would be one of the easiest to resolve. Trump
US President Donald Trump told CBS News that he remains committed to a peace agreement between Russia and Ukraine.
Trump described his position as realistic and optimistic, emphasizing that he is closely following the steps of the two leaders at this crucial stage of the negotiations. “I’m watching, I’m seeing, and I’m talking to Putin and Zelensky about it,” he said, adding: “Something will happen, but they’re not ready yet. But Something will definitely happen. We will make it happen.”
According to him, the Russia-Ukraine conflict is more complicated than other conflicts that he has participated in resolving. “I thought the issue with Russia would be one of the easiest to resolve, but it seems to be more complicated than some of the other conflicts,” Trump said.
He also emphasized that the basis of his diplomatic approach is to bring the leaders of different conflicting countries together in one room and reach an agreement in real time, often with his direct participation. Trump said the method requires patience, even if a quick solution is expected, but it has already yielded results in several peace agreements this year.
Asked if it is sometimes necessary to “wait,” Trump said, “Yes, it is necessary.” He added, “We have had very successful days, and when I get them in a room or at least get them talking to each other, they find solutions. We have saved millions of lives.”
Last month, ahead of a planned meeting with Putin in Alaska, Trump told reporters, “I just want to lay the groundwork for the next meeting, which should be happening soon.”