Ուզբեկստանը պահանջել է գտնել և պատժել այն ռուսաստանցուն, որը ուզբեկ տաքսու վարորդին անվանել է «ռուսների ստրուկ»։
Երկրի արտաքին գործերի նախարարությունը պաշտոնական նոտա է ուղարկել Ռուսաստանի ԱԳՆ՝ Ուզբեկստանում մեծ իրարանցում առաջացրած սկանդալային տեսանյութից հետո։
Կադրերում երևում է, թե ինչպես է ռուսասատանի քաղաքացին կոպտորեն վիրավորում տաքսու վարորդին. «Դուք ստրուկ եք, ռուսների ստրուկը։ Դուք եկել եք աշխատանքի»։
Տաքսու վարորդը, պահպանելով հանգստությունը, խնդրում է տղամարդուն դադարեցնել վիրավորանքները, ապա նստում է մեքենան և հեռանում։
Արտգործնախարարության մամուլի քարտուղար Ախրոր Բուրխանովը հիշեցրել է, որ որտեղ էլ լինեն Ուզբեկստանի քաղաքացիները, նրանք գտնվում են իրենց պետության պաշտպանության տակ։

Diplomatic scandal between Moscow and Tashkent
Uzbekistan has demanded to find and punish the Russian who called an Uzbek taxi driver a “slave of the Russians.”
The country’s Foreign Ministry has sent an official note to the Russian Foreign Ministry after a scandalous video that caused a stir in Uzbekistan.
The footage shows a Russian citizen rudely insulting a taxi driver: “You are a slave, a slave of the Russians. You have come to work.”
The taxi driver, remaining calm, asks the man to stop insulting him, then gets in his car and drives away.
Foreign Ministry spokesman Akhror Burkhanov reminded that wherever Uzbek citizens are, they are under the protection of their state.