Ֆրանսիայի դատարանը Ասադին ձերբակալելու միջազգային օրդեր Է տվել
Ֆրանսիայի դատարանը Սիրիայի նախկին նախագահ Բաշար Ասադի և նրա 6 մերձավորի ձերբակալման միջազգային օրդեր Է տվել. հայտնել է France 24 հեռուստաալիքը։
Օրդերները տրվել են ամերիկացի լրագրող Մարի Քոլվինի և ֆրանսիացի լուսանկարիչ Ռեմի Օքլիի մահվան գործով, որոնք սպանվել են 2012 թվականին՝ Սիրիայի կառավարական զորքերի կողմից Հոմս քաղաքի ռմբակոծության ժամանակ: Ֆրանսիայի իշխանություններն այդ հարվածներն անվանում են մարդկության դեմ հանցագործություն և ռազմական հանցագործություն։
Բացի Ասադից, ֆրանսիական դատարանը կալանքի օրդեր է տվել նաև նրա եղբորը՝ Մահեր Ասադին, որը ղեկավարում էր Սիրիայի բանակի 4-րդ զրահատանկային դիվիզիան, ինչպես նաև սիրիական հետախուզության նախկին պետ Ալի Մամլյուքին և երկրի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի նախկին պետ Ալի Այուբին:

A French court has issued international arrest warrants for former Syrian President Bashar al-Assad and six of his associates, France 24 television reported.
The warrants were issued in connection with the deaths of American journalist Marie Colvin and French photographer Remy Oakley, who were killed in a 2012 bombing of the city of Homs by Syrian government forces. French authorities have called the attacks a crime against humanity and a war crime.
In addition to Assad, the French court has also issued arrest warrants for his brother, Maher al-Assad, who commanded the Syrian army's 4th Armored Division, as well as former Syrian intelligence chief Ali Mamlouk and former chief of the country's armed forces' general staff, Ali Ayyub.