Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը երկրի պատմության ամենախոշոր ռազմական շքերթի ժամանակ հանդես եկավ կոշտ ուղերձով՝ հայտարարելով, որ աշխարհը կանգնած է խաղաղության և պատերազմի միջև ընտրության առաջ։ Տիանանմեն հրապարակում հավաքված 50 հազարից ավելի մարդկանց դիմելով՝ Սին շեշտել է, որ «չին ժողովուրդը կանգնած է պատմության ճիշտ կողմում»։
«Այսօր մարդկությունը կանգնած է խաղաղության կամ պատերազմի, երկխոսության կամ առճակատման, փոխադարձ ձեռքերբերումների (win-win) կամ զրոյական արդյունքով (zero-sum) ընտրության առջև», - ասել է Սին:
Նա ընդգծել է, որ Չինաստանը մեծ ազգ է, որին «երբեք չի վախեցնի ոչ մի խուլիգան»։
Նա հայտարարել է, որ Չինաստանը «մեծ երկիր է, որը երբեք չի վախենում որևէ ճնշումներից ու սպառնալիքներից» և ընդգծել, որ երկիրը «անսպառելի է»։ Սիի ելույթից հետո մեկնարկել է ռազմական տեխնիկայի խոշոր ցուցադրություն, ներառյալ հիպերձայնային հրթիռներ, անօդաչու սարքեր և միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռներ։
Շքերթին մասնակցել են Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընը, ինչը վերլուծաբանների գնահատմամբ՝ ուղերձ էր Արևմուտքին Չինաստանի դաշինքի ամրապնդման մասին։

Xi Jinping warns of a choice between peace and war
Chinese President Xi Jinping delivered a stark message during the country's largest military parade, declaring that the world is facing a choice between peace and war. Addressing more than 50,000 people gathered in Tiananmen Square, Xi stressed that "the Chinese people are on the right side of history."
"Today, humanity is facing a choice between peace or war, dialogue or confrontation, win-win or zero-sum," Xi said.
He stressed that China is a great nation that "will never be intimidated by any hooligan."
He declared that China is "a great country that is never afraid of any pressure or threat," and stressed that the country is "inexhaustible." Xi's speech was followed by a grand display of military equipment, including hypersonic missiles, drones, and intercontinental ballistic missiles.
Russian President Vladimir Putin and North Korean leader Kim Jong-un participated in the parade, which analysts said was a message to the West about strengthening China's alliance with North Korea.