Ռուս-հնդկական համագործակցությունն ակտիվորեն զարգանում է հատուկ արտոնյալ ռազմավարական գործընկերության սկզբունքների հիման վրա, հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդիի հետ ՇՀԿ գագաթնաժողովի շրջանակում կայացած հանդիպման ժամանակ Պուտինը նշել է, որ դեկտեմբերի 21-ին լրանում է համատեղ հայտարարության ընդունման 15-ամյակը, որում նշվում է, որ երկու երկրների հարաբերությունները դուրս են գալիս հատուկ արտոնյալ ռազմավարական գործընկերության մակարդակ:
«Կարելի է վստահորեն արձանագրել, որ ռուս-հնդկական բազմապլան կապերն ակտիվորեն զարգանում են այդ սկզբունքների հիման վրա։ Հաստատվել է բազմամակարդակ փոխգործակցություն», - ասել է Ռուսաստանի նախագահը։
«Մենք սերտորեն համակարգում ենք մեր ջանքերը միջազգային ասպարեզում՝ ՄԱԿ - ը, BRICS-ը, քսանյակի խումբը և, իհարկե, ՇՀԿ-ն։ Այսօր լավ հնարավորություն է՝ քննարկելու տարբեր ոլորտներում բազմապլանային երկկողմ համագործակցության հետագա զարգացման հիմնական խնդիրները», - ասել է Պուտինը։
Ռուսաստանի նախագահին դեկտեմբերին Հնդկաստանում անհամբեր սպասում են ռուս-հնդկական ամենամյա 23-րդ գագաթնաժողովի անցկացման համար: Այս մասին էլ հայտարարել է Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին։
«2025 թվականի դեկտեմբերին 1 միլիարդ 400 միլիոն հնդիկ անհամբերությամբ սպասում են ձեզ մեր երկրների միջև 23-րդ ամենամյա գագաթնաժողովին», - ասել է Մոդին:

Russian-Indian cooperation is actively developing based on the principles of a special privileged strategic partnership, Russian President Vladimir Putin said.
During a meeting with Indian Prime Minister Narendra Modi on the sidelines of the SCO summit, Putin noted that December 21 marks the 15th anniversary of the adoption of the joint statement, which stated that relations between the two countries were moving beyond the level of a special privileged strategic partnership.
"It can be confidently stated that Russian-Indian multifaceted ties are actively developing based on these principles. Multilevel interaction has been established," the Russian President said.
"We closely coordinate our efforts in the international arena: the UN, BRICS, the G20, and, of course, the SCO. Today is a good opportunity to discuss the main issues of further development of multifaceted bilateral cooperation in various areas," Putin said.
The Russian President is eagerly awaited in India in December for the 23rd annual Russian-Indian summit. Indian Prime Minister Narendra Modi made the announcement.
"In December 2025, 1.4 billion Indians are eagerly awaiting you for the 23rd annual summit between our countries," Modi said.