Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին և Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը հայտարարել են, որ երկու երկրները գործընկերներ են, այլ ոչ թե մրցակիցներ։ Կողմերը քննարկել են առևտրային կապերի զարգացման և համագործակցության խորացման ուղիները։
Մոդին յոթ տարվա ընդմիջումից հետո առաջին անգամ այցելել է Չինաստան՝ մասնակցելու Շանհայի համագործակցության կազմակերպության երկօրյա գագաթնաժողովին։ Նա Սի Ծինփինին վստահեցրել է, որ Հնդկաստանը պատրաստ է բարելավել հարաբերությունները Չինաստանի հետ։ Քննարկվել է նաև երկկողմ առևտրում գրանցված շուրջ 99.2 միլիարդ դոլարի դեֆիցիտի կրճատման հարցը։ Մոդին ընդգծել է վիճելի սահմանին խաղաղության և կայունության պահպանումը՝ հիշեցնելով 2020 թվականի բախումը, որը հանգեցրել էր հնգամյա ռազմական առճակատման։
«Մենք հավատարիմ ենք մեր հարաբերությունների առաջընթացին, որը պետք է հիմնված լինի փոխադարձ հարգանքի, վստահության և զգայունության վրա», — նշել է Մոդին հանդիպման ժամանակ։ Նրա խոսքերը հրապարակվել են պաշտոնական X էջում տեղադրված տեսանյութում։ Վարչապետը հավելել է, որ Հիմալայների վիճելի սահմանին արդեն ձևավորվել է «խաղաղության և կայունության մթնոլորտ»։ Ըստ նրա՝ համագործակցությունը բխում է աշխարհի երկու ամենախիտ բնակեցված երկրների՝ շուրջ 2.8 միլիարդ մարդու շահերից։
Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինն իր հերթին ընդգծել է, որ Չինաստանն ու Հնդկաստանը միմյանց համար զարգացման հնարավորություններ են, ոչ թե սպառնալիքներ։ «Մենք չպետք է թույլ տանք, որ սահմանային խնդիրը որոշի Չինաստան–Հնդկաստան հարաբերությունների ընդհանուր բնույթը», — նշել է Սին՝ ըստ պետական Xinhua գործակալության։
Նրա խոսքով՝ երկկողմ հարաբերությունները կարող են լինել «կայուն և հեռահար», եթե կողմերը միմյանց ընկալեն որպես գործընկերներ, այլ ոչ թե մրցակիցներ։
Հիշեցնենք, որ երկու երկրների հարաբերությունները լուրջ ճգնաժամի մեջ էին հայտնվել 2020 թվականի սահմանային բախման հետևանքով։ Այդ ժամանակ ձեռնամարտում զոհվել էին 20 հնդիկ և 4 չինացի զինծառայողներ, ինչից հետո Հիմալայների սահմանը խիստ ռազմականացվել էր։

Indian Prime Minister Narendra Modi and Chinese President Xi Jinping have said that the two countries are partners, not competitors. The two sides discussed ways to develop trade ties and deepen cooperation.
Modi visited China for the first time in seven years to attend a two-day summit of the Shanghai Cooperation Organization. He assured Xi Jinping that India is ready to improve relations with China. The issue of reducing the $ 99.2 billion bilateral trade deficit was also discussed. Modi stressed the need to maintain peace and stability along the disputed border, recalling the 2020 clash that led to a five-year military confrontation.
“We are committed to the progress of our relations, which should be based on mutual respect, trust, and sensitivity,” Modi said during the meeting. His words were published in a video posted on the official X page. The prime minister added that an “atmosphere of peace and stability” has already been established on the disputed Himalayan border. According to him, cooperation is in the interests of the world’s two most populous countries, which together account for approximately 2.8 billion people.
Chinese President Xi Jinping, for his part, emphasized that China and India present development opportunities for each other, rather than threats. “We should not let the border issue determine the overall nature of China-India relations,” Xi said, according to the state-run Xinhua news agency.
According to him, bilateral relations can be “stable and far-reaching” if the sides perceive each other as partners, not competitors.
It should be noted that relations between the two countries were in a state of crisis as a result of a border clash in 2020. At that time, 20 Indian and 4 Chinese soldiers were killed in hand-to-hand combat, after which the Himalayan border was heavily militarized.