Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը երկուշաբթի օրը Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) գագաթնաժողովում կոչ է արել անդամ պետություններին առավել արդյունավետ օգտագործել իրենց «մեգա-մասշտաբի շուկան»։ Նա ընդգծել է համաշխարհային անվտանգության և տնտեսական նոր կարգի ձևավորման իր տեսլականը, ինչը դիտարկվում է որպես մարտահրավեր Միացյալ Նահանգներին։
ՇՀԿ-ն դարձել է «միջազգային հարաբերությունների նոր տիպի օրինակ», նշել է Սին՝ ելույթ ունենալով Չինաստանի հյուսիսային Տյանցզին նավահանգստային քաղաքում մեկնարկած երկօրյա գագաթնաժողովի բացման ժամանակ։ Նրա խոսքերը հնչել են ավելի քան 20 համաշխարհային առաջնորդների ներկայությամբ։
«Մենք պետք է խթանենք հավասար և կարգավորված բազմաբևեռացումը, ապահովենք ներառական տնտեսական գլոբալիզացիա և նպաստենք ավելի արդար ու հավասարակշռված գլոբալ կառավարման համակարգի կառուցմանը»,- հայտարարել է Չինաստանի ղեկավարը։
Նա նաև նշել է, որ Չինաստանը այս տարի ՇՀԿ անդամներին կհատկացնի 2 միլիարդ յուան (մոտ 280 միլիոն դոլար) անվճար օգնություն, ինչպես նաև 10 միլիարդ յուանի վարկեր՝ կազմակերպության բանկային կոնսորցիումի միջոցով։
«Մենք պետք է օգտագործենք մեր մեգա-շուկայի առավելությունները՝ առևտրի և ներդրումների դյուրացման մակարդակը բարձրացնելու համար»,- ընդգծել է նա։ Ծինփինը կոչ է արել խորացնել համագործակցությունը էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների, գիտության ու տեխնոլոգիաների, ինչպես նաև արհեստական բանականության ոլորտներում։
Գագաթնաժողովի բացման արարողությանը ներկա են եղել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին, ինչպես նաև Կենտրոնական Ասիայի, Մերձավոր Արևելքի, Հարավային և Հարավարևելյան Ասիայի այլ երկրների ղեկավարներ՝ ի նշան Համաշխարհային Հարավի համերաշխության։

Chinese President Xi Jinping urged member states to make more effective use of their “mega-market” at the Shanghai Cooperation Organization (SCO) summit on Monday. He outlined his vision for a new global security and economic order, seen as a challenge to the United States.
The SCO has become “a model for a new type of international relations,” Xi said in a speech at the opening of the two-day summit in the northern Chinese port city of Tianjin. His remarks were made in front of more than 20 world leaders.
“We should promote equal and orderly multipolarization, ensure inclusive economic globalization, and contribute to building a more just and balanced global governance system,” the Chinese leader said.
He also said that China will provide 2 billion yuan (about $280 million) in free aid to SCO members this year, as well as 10 billion yuan in loans through the organization’s banking consortium.
“We should use the advantages of our mega-market to improve trade and investment facilitation,” he stressed. Xi called for deepening cooperation in energy, infrastructure, science and technology, as well as artificial intelligence.
The opening ceremony of the summit was attended by Russian President Vladimir Putin, Indian Prime Minister Narendra Modi, as well as leaders from other countries in Central Asia, the Middle East, South and Southeast Asia, in a sign of solidarity with the Global South.