Իլհամ Ալիևը հանդիպել է Սի Ծինփինի հետ
Օգոստոսի 31-ին Չինաստանի Տյանցզին քաղաքում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հանդիպել է Չինաստանի նախագահ Սի Ծինպինի հետ։
Ինչպես հայտնում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները, Չինաստանի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել իր հրավերն ընդունելու և «ՇՀԿ Պլյուս» գագաթնաժողովին, ինչպես նաև ֆաշիզմի դեմ հաղթանակի 80-ամյակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառումներին և զորահանդեսին մասնակցելու համար։
Սի Ծինպինն ընդգծել է, որ Ադրբեջանն ու Չինաստանը ավելի քան 30 տարվա ընթացքում հաջող համագործակցություն են կառուցել, և ներկայումս երկկողմ կապերը զարգանում են համապարփակ ռազմավարական գործընկերության մակարդակով։
ՉԺՀ նախագահը նշել է, որ ադրբեջանա-չինական համագործակցությունը ամրապնդվում է նաև «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախագծի շրջանակներում, նշեց չինական ապրանքների Ադրբեջանի տարածքով տեղափոխման կարևորությունը և Տրանսկասպյան երթուղու նշանակությունը։

On August 31, Azerbaijani President Ilham Aliyev met with Chinese President Xi Jinping in Tianjin, China.
According to Azerbaijani media, the Chinese President expressed gratitude for accepting his invitation and participating in the SCO Plus Summit, as well as the ceremonial events and military parade dedicated to the 80th anniversary of the Victory over Fascism.
Xi Jinping emphasized that Azerbaijan and China have maintained successful cooperation for over 30 years, and bilateral relations are currently developing at the level of a comprehensive strategic partnership.
The Chinese President noted that Azerbaijani-Chinese cooperation is also being strengthened within the framework of the "One Belt, One Road" project, emphasizing the importance of transporting Chinese goods through Azerbaijan's territory and the significance of the Trans-Caspian route.