Ուզբեկստանի նախագահ Շավքաթ Միրզիյոևն օգոստոսի 28-ին ընդունել է ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Պաոլո Զամպոլիին, ով փոխանցել է Դոնալդ Թրամփի շնորհավորանքները Անկախության օրվա կապակցությամբ:
Կողմերը քննարկել են ռազմավարական գործընկերության ընդլայնումը, քաղաքական երկխոսության զարգացումը և անվտանգության ոլորտում համագործակցությունը:
ԱՄՆ-ն շարունակում է մնալ կարևոր տնտեսական գործընկեր. 2024 թվականին ապրանքաշրջանառությունն աճել է 15% - ով, համատեղ նախագծերի պորտֆելը գերազանցել է 11 մլրդ դոլարը։ Կողմերը հեռանկարային են համարել հանքային ռեսուրսների, ավիացիայի, գյուղատնտեսության և թվային տեխնոլոգիաների նախագծերը։

Президент Узбекистана принял спецпосланника Трампа
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 28 августа принял специального посланника президента США Паоло Замполи, который передал поздравления Дональда Трампа по случаю Дня независимости.
Стороны обсудили расширение стратегического партнёрства, развитие политического диалога и сотрудничество в сфере безопасности.
США остаются важным экономическим партнёром: в 2024 году товарооборот вырос на 15%, а портфель совместных проектов превысил 11 млрд долларов. Перспективными признаны проекты в области минеральных ресурсов, авиации, сельского хозяйства и цифровых технологий.