Ադրբեջանական զլմ-ները հաղորդում են, որ Իլհամ Ալիևն ընդունել է Հարավային Կովկասի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Մագդալենա Գրոնոյին:
Մագդալենա Գրոնոն փոխանցել է Եվրամիության ղեկավարության ողջույնները, շնորհավորել է Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման և խաղաղության օրակարգի հարցերում Վաշինգտոնում ձեռք բերված կարևոր արդյունքների կապակցությամբ:
Նա ընդգծել է, որ այս գործընթացը մեծ ներդրում է ունեցել տարածաշրջանում կայուն խաղաղության ապահովման գործում: Նա հայտարարել է, որ Եվրամիության անդամ պետությունները նույնպես աջակցում են Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ձեռք բերված խաղաղությանը: Մագդալենա Գրոնոն նաև նշել է, որ Եվրամիությունը պատրաստ է աջակցել երկու երկրների միջև համաձայնեցված հարցերի իրականացման գործընթացին, ներառյալ՝ տրանսպորտային միջանցքը:
Ալիևն էլ, իր հերթին նշելով Վաշինգտոնում ձեռք բերված արդյունքների պատմական նշանակությունը, հատուկ ընդգծել է այդ գործընթացում Միացյալ Նահանգների դերը: Ըստ նրա՝ ԱՄՆ միջնորդությամբ ստորագրված վաշինգտոնյան հռչակագիրը, խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը և Մինսկի խմբի լուծարման մասին Ադրբեջանի և Հայաստանի համատեղ դիմումը կարևոր քայլեր են խաղաղության գործընթացում:
Հանդիպմանը նշվել է, որ Ադրբեջանը աջակցում է Հայաստանի հետ երկկողմ վստահության միջոցառումներին։ Ընդգծվել է Ադրբեջանի հիմնական մասի և Նախիջևանի միջև անխոչընդոտ տրանսպորտային-տարանցիկ հաղորդակցության հաստատման կարևորությունը, ինչպես նաև Եվրոպական միության հետ համագործակցության լայն հնարավորությունների առկայությունը, հատկապես՝ Նախիջևանի տրանսպորտային ենթակառուցվածքի արդիականացման ոլորտում:

Azerbaijani media reported that Ilham Aliyev received the EU Special Representative for the South Caucasus, Magdalena Grono.
Magdalena Grono greeted the EU leadership and congratulated them on the significant results achieved in Washington on the normalization of relations with Armenia and the peace agenda.
She emphasized that this process has contributed significantly to ensuring sustainable peace in the region. She stated that the EU member states also support the peace achieved between Azerbaijan and Armenia. Magdalena Grono also noted that the European Union is ready to support implementing the issues agreed between the two countries, including the transport corridor.
Aliyev, in turn, noted the historical significance of the results achieved in Washington and especially emphasized the role of the United States in this process. According to him, the Washington Declaration signed with the US mediation, the initialing of the peace agreement, and the joint application of Azerbaijan and Armenia on the dissolution of the Minsk Group are important steps in the peace process.
The meeting noted that Azerbaijan supports bilateral confidence-building measures with Armenia. It emphasized the importance of establishing unhindered transport and transit communication between the central part of Azerbaijan and Nakhichevan and broad opportunities for cooperation with the European Union, especially in modernizing Nakhichevan's transport infrastructure.