Ադրբեջանական զլմ-ները հաղորդում են, որ Իլհամ Ալիևն ընդունել է Հարավային Կովկասի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Մագդալենա Գրոնոյին:
Մագդալենա Գրոնոն փոխանցել է Եվրամիության ղեկավարության ողջույնները, շնորհավորել է Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման և խաղաղության օրակարգի հարցերում Վաշինգտոնում ձեռք բերված կարևոր արդյունքների կապակցությամբ:
Նա ընդգծել է, որ այս գործընթացը մեծ ներդրում է ունեցել տարածաշրջանում կայուն խաղաղության ապահովման գործում: Նա հայտարարել է, որ Եվրամիության անդամ պետությունները նույնպես աջակցում են Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ձեռք բերված խաղաղությանը: Մագդալենա Գրոնոն նաև նշել է, որ Եվրամիությունը պատրաստ է աջակցել երկու երկրների միջև համաձայնեցված հարցերի իրականացման գործընթացին, ներառյալ՝ տրանսպորտային միջանցքը:
Ալիևն էլ, իր հերթին նշելով Վաշինգտոնում ձեռք բերված արդյունքների պատմական նշանակությունը, հատուկ ընդգծել է այդ գործընթացում Միացյալ Նահանգների դերը: Ըստ նրա՝ ԱՄՆ միջնորդությամբ ստորագրված վաշինգտոնյան հռչակագիրը, խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը և Մինսկի խմբի լուծարման մասին Ադրբեջանի և Հայաստանի համատեղ դիմումը կարևոր քայլեր են խաղաղության գործընթացում:
Հանդիպմանը նշվել է, որ Ադրբեջանը աջակցում է Հայաստանի հետ երկկողմ վստահության միջոցառումներին։ Ընդգծվել է Ադրբեջանի հիմնական մասի և Նախիջևանի միջև անխոչընդոտ տրանսպորտային-տարանցիկ հաղորդակցության հաստատման կարևորությունը, ինչպես նաև Եվրոպական միության հետ համագործակցության լայն հնարավորությունների առկայությունը, հատկապես՝ Նախիջևանի տրանսպորտային ենթակառուցվածքի արդիականացման ոլորտում:

ЕС готов поддержать транспортный коридор
Азербайджанские СМИ сообщают, что Ильхам Алиев принял специального представителя Европейского союза по вопросам Южного Кавказа Магдалену Гроно.
Магдалена Гронова передала приветствия от руководства Европейского союза и поздравила с достижением важных результатов в Вашингтоне по вопросам нормализации отношений с Арменией и мирной повестки дня. Она подчеркнула, что этот процесс внес большой вклад в обеспечение стабильного мира в регионе. Она заявила, что государства — члены Европейского союза также поддерживают достигнутый мир между Азербайджаном и Арменией.
Магдалена Гроно также отметила, что Европейский союз готов поддержать процесс реализации согласованных вопросов между двумя странами, включая транспортный коридор. Алиев, в свою очередь, отметив историческое значение достигнутых в Вашингтоне результатов, особо подчеркнул роль Соединенных Штатов в этом процессе. По его словам, подписанная при посредничестве США Вашингтонская декларация, предварительное подписание мирного соглашения и совместное обращение Азербайджана и Армении о роспуске Минской группы являются важными шагами в мирном процессе.
На встрече было отмечено, что Азербайджан поддерживает меры двустороннего доверия с Арменией. Была подчеркнута важность установления беспрепятственного транспортно-транзитного сообщения между основной частью Азербайджана и Нахиджеваном, а также наличие широких возможностей для сотрудничества с Европейским союзом, особенно в области модернизации транспортной инфраструктуры Нахиджевана.