Վրացի և ամերիկացի պաշտոնյաները կարևորել են Թրամփի խաղաղարար նախաձեռնությունը
Թբիլիսիում կայացել է Վրաստանի էկոնոմիկայի նախարար Մարիամ Կվրիվիշվիլիի և ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Ալան Փերսելի հանդիպումը, որտեղ անդրադարձ է արվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տրանսպորտային հաղորդակցությունների սպասվող ապաշրջափակման ֆոնին միջազգային երթուղիների հեռանկարներին:
Կվրիվիշվիլին ընդգծել է, որ Դոնալդ Թրամփի միջնորդությամբ Երևանի և Բաքվի միջև կնքված խաղաղության համաձայնագրերը «բացել են Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում զարգացման նոր հնարավորություններ»։
«Նախարարը հատկապես ընդգծել է նախագահ Թրամփի խաղաղարար նախաձեռնությունների կարևորությունը, այդ թվում՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագիրը, որը նոր հնարավորություններ է ստեղծել Հարավային Կովկասի զարգացման համար։ Նրա խոսքով՝ այս արդյունքը կարևոր է տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության պահպանման համար, ինչը Վրաստանի կառավարության քաղաքական առաջնահերթությունն է»,- ասվում է Վրաստանի էկոնոմիկայի նախարարության հաղորդագրության մեջ։
Կողմերը հատուկ ուշադրություն են դարձրել Միջին միջանցքի զարգացմանը։ Այն Կասպից և Սև ծովերի լաստանավային տերմինալները կապում է Ղազախստանի, Ադրբեջանի, Վրաստանի, Թուրքիայի, Ուկրաինայի և Լեհաստանի երկաթուղային ցանցերի հետ։
Նրանք ընդգծել են Վրաստանի դերը՝ որպես տարածաշրջանային տարանցիկ նախագծերի հիմնական խաղացող, ինչպես նաև Միջին միջանցքի զարգացման կարևորությունը՝ որպես Եվրոպան և Ասիան կապող կայուն, անվտանգ և արդյունավետ երթուղի։

Georgian Economy Minister Mariam Kvrivishvili and US Charge d’Affaires Alan Purcell met in Tbilisi to discuss the prospects for international routes amid the expected lifting of the blockade on transport links between Armenia and Azerbaijan.
Kvrivishvili stressed that the peace agreements between Yerevan and Baku brokered by Donald Trump “have opened up new opportunities for development in the South Caucasus region.”
“The Minister particularly emphasized the importance of President Trump’s peacemaking initiatives, including the peace agreement between Armenia and Azerbaijan, which has created new opportunities for the development of the South Caucasus. According to him, this result is important for maintaining peace and security in the region, which is a political priority of the Georgian government,” the Georgian Economy Ministry said in a statement.
The parties paid special attention to the development of the Middle Corridor. It connects the ferry terminals of the Caspian and Black Seas with the railway networks of Kazakhstan, Azerbaijan, Georgia, Turkey, Ukraine, and Poland.
They emphasized Georgia’s role as a key player in regional transit projects, as well as the importance of developing the Middle Corridor as a stable, safe, and efficient route connecting Europe and Asia.