Կենտրոնական Ասիան Աֆղանստանի հարցով երկխոսություն է սկսում
Ուզբեկստանի նախաձեռնությամբ Տաշքենդում կայացել է Աֆղանստանի հարցով Կենտրոնական Ասիայի երկրների հատուկ ներկայացուցիչների առաջին հանդիպումը: Այս մասին հայտնել են Ուզբեկստանի ԱԳ նախարարությունից։
Հանդիպմանը մասնակցել են Ուզբեկստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի և Տաջիկստանի ներկայացուցիչները: Մասնակիցները կարևորել են հարցերի լուծման ինքնուրույն մոտեցումը՝ ելնելով տարածաշրջանի երկրների ռազմավարական դիրքից, ինչպես նաև Աֆղանստանի հետ նրանց պատմամշակութային և տնտեսական կապերից:
Առաջարկություններ են ներկայացվել Կենտրոնական Ասիայի և Աֆղանստանի միջև առևտրի, տրանսպորտի և մշակութային կապերի զարգացման վերաբերյալ:
Ավելի վաղ Աֆղանստանի կառավարությունը վերսկսել էր CASA-1000 բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման գծի շինարարությունը աֆղանական հատվածում:
CASA-1000- ը միջազգային նախագիծ է Ղրղզստանից և Տաջիկստանից Աֆղանստան և Պակիստան ամառային ավելցուկային էլեկտրաէներգիայի արտահանման համար:
Գծի ընդհանուր երկարությունը 1387 կմ է, թողունակությունը՝ 1300 մեգավատ։  Նախատեսվում է երկու փոխարկիչ կայանների կառուցում։
Աֆղանական հատվածը նախագծի ամենաերկարն է։ CASA-1000- ի ընդհանուր բյուջեն գնահատվում է 1,2 մլրդ դոլար։ Դրանցից Տաջիկստանի մասնաբաժինը կազմում է մոտ 344 մլն դոլար, Ղրղըզստանինը՝ 200 մլն դոլար։ Սպասվում է, որ էլեկտրաէներգիայի արտահանումից այդ երկու երկրների ընդհանուր եկամուտը կգերազանցի տարեկան 250 մլն դոլարը։

Central Asia begins dialogue on Afghanistan
The first meeting of the special representatives of the Central Asian countries on Afghanistan was held in Tashkent at the initiative of Uzbekistan. This was reported by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan.
Representatives of Uzbekistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, and Tajikistan participated in the meeting. The participants emphasized the importance of an independent approach to resolving issues, based on the strategic position of the countries of the region, as well as their historical, cultural, and economic ties with Afghanistan.
Proposals were made on the development of trade, transport, and cultural ties between Central Asia and Afghanistan.
Earlier, the Afghan government resumed the construction of the CASA-1000 high-voltage power transmission line in the Afghan sector.
CASA-1000 is an international project for the export of summer surplus electricity from Kyrgyzstan and Tajikistan to Afghanistan and Pakistan.
The total length of the line is 1,387 km, with a capacity of 1,300 megawatts. It is planned to build two converter stations.
The Afghan section is the longest in the project. The total budget of CASA-1000 is estimated at $1.2 billion. Of this, Tajikistan's share is approximately $344 million, while Kyrgyzstan's is $200 million. It is expected that the total income of these two countries from electricity exports will exceed $250 million annually.