Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև այլևս խաղաղություն է․ Միրզոյան
Օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնյան համաձայնություններով արձանագրվել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև այլևս խաղաղություն է։ Այս մասին Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Մենք չենք ասում կնքվել է, այո, նախաստորագրվել է, գործողություններ կլինեն, սակայն ենթադրում եմ՝ հետագա ստորագրման, վավերացման փուլերն իրենց կշռով գուցե նույնիսկ չկարողանան գերազանցել նախաստորագրմանը»,- ընդգծել է նա։
Միրզոյանի խոսքով՝ նախաստորագրված պայմանագիրն ու ստորագրված հռչակագիրը բխում են և կառուցված են Հայաստանի և Ադրբեջանի համար փոխշահավետությունից․ չկա մի դրույթ, որն էականորեն լավ է մի երկրի համար և էականորեն վատ է մյուսի համար։
«Ենթակառուցվածքներն ապաշրջափակվում են հետևյալ սկզբունքների ներքո՝ տարածքային ամբողջականության, այդ թվում՝ սահմանների անձեռնմխելիության, երկրների ինքնիշխանության և իրավազորության շրջանակներում և փոխադարձությամբ։ Բոլոր անհրաժեշտ երաշխիքներն արձանագրված են։ Մինչև ենթակառուցվածքների բացումը պետք է լինի սահմանազատում, կառուցվի սահմանային անցակետ»,- մանրամասնել է նախարարը։

On August 8, the Washington Agreements were signed, marking a peace agreement between Armenia and Azerbaijan. This was announced by the RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan on the air of the Public Television.
"We are not saying that it has been signed, yes, it has been initialed, there will be actions, but I assume that the subsequent stages of signing and ratification may not even be able to exceed the initialing in their weight," he emphasized.
According to Mirzoyan, the initial agreement and the signed declaration stem from and are built on mutual benefit for Armenia and Azerbaijan. No provision benefits one country and harms another.
"The infrastructures are being unblocked under the following principles: territorial integrity, including the inviolability of borders, within the framework of the sovereignty and jurisdiction of countries, and with reciprocity. All necessary guarantees have been recorded. "Before the infrastructure opens, there must be a demarcation, and a border checkpoint must be built," the minister explained.