Իսրայելի վարչապետը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը
Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն առաջին անգամ հայտարարել է, որ ճանաչում է 20-րդ դարի սկզբին Օսմանյան կայսրության կողմից հայերի, ասորիների և հույների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը: Պատրիկ Բեթ-Դավիդի փոդքաստում, պատասխանելով այն հարցին, թե ինչու Իսրայելը չի ճանաչում Հայոց ցեղասպանությունը, Նեթանյահուն ասել է. «Կարծում եմ՝ մենք ճանաչել ենք: Կնեսետը նման բանաձև է ընդունել», թեև նման օրենսդրություն դեռևս օրենքի ուժ չի ստացել: Հետագա հարցին, թե ինչու ոչ մի վարչապետ չի ճանաչել ցեղասպանությունը, նա պատասխանել է. «Ես հենց նոր ճանաչեցի»․ գրում է The Times of Israel-ը։
Ըստ լրատվամիջոցի՝ հայերը երկար ժամանակ ձգտել են 1915-1923 թվականների ընթացքում Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված մոտ 1,5 միլիոն հայերի սպանությունների միջազգային ճանաչման: Թուրքիան, որպես Օսմանյան կայսրության իրավահաջորդ, կտրականապես մերժում է այդ իրադարձությունները ցեղասպանություն որակելու մեղադրանքները: 1965 թվականին Ուրուգվայը դարձավ առաջին երկիրը, որ ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը: Այժմ ընդամենը 34 երկիր է պաշտոնապես ճանաչել այն, քանի որ շատ երկրներ խուսափում են Թուրքիայի հետ հարաբերությունների վատթարացումից, որը ՆԱՏՕ-ի երկրորդ ամենամեծ բանակն ունի և համարվում է արևմտամետ մուսուլմանական պետություն:
Իսրայելը տարիներ շարունակ Թուրքիային համարել է կարևոր առևտրային և անվտանգային գործընկեր: Սակայն Գազայի ընթացող պատերազմի ընթացքում Իսրայել-Թուրքիա հարաբերությունները հասել են նոր ցածր մակարդակի: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը բացահայտ աջակցում է ՀԱՄԱՍ-ին և խստորեն քննադատում է Իսրայելը: Թուրքիան գովասանքի է արժանացրել 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ի հարձակումը, որի ժամանակ ահաբեկիչները Գազայից ներխուժել են Իսրայել՝ սպանելով 1200 մարդ և առևանգելով 251 պատանդ:
Որոշ կարծիքներով՝ Հոլոքոստի յուրահատուկ բնույթը խոչընդոտում է Իսրայելին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը՝ վախենալով, որ դա կնվազեցնի Հոլոքոստի նշանակությունը: Մյուս կողմից, շատերն ընդգծում են Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարևորությունը՝ համարելով «Այլևս երբեք» կարգախոսը անվտանգության երաշխիք: Ի հակադրություն՝ բազմաթիվ իսրայելցիներ պնդում են, որ Հոլոքոստի փորձը պարտավորեցնում է ճանաչել այլ ժողովուրդների ցեղասպանությունները:
Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել են մի շարք հրեական կազմակերպություններ:
2001 թվականին Իսրայելի արտգործնախարար Շիմոն Պերեսը հերքել էր Հայոց ցեղասպանությունը՝ այն համարելով ողբերգություն, բայց ոչ ցեղասպանություն: 2000 թվականին կրթության նախարար Յոսի Սարիդը հայտարարել էր ցեղասպանությունը Իսրայելի ուսումնական ծրագրերում ներառելու մտադրության մասին: 2011 թվականին պատգամավոր Արյե Էլդադը օրինագիծ էր ներկայացրել՝ ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր հռչակելու համար, սակայն այն չէր դրվել քվեարկության: Իսրայելի նախկին նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինը, լինելով Կնեսետի խոսնակ, ջատագովել էր ցեղասպանության ճանաչումը, սակայն նախագահ դառնալով՝ խուսափել էր «ցեղասպանություն» եզրույթի օգտագործումից: 2018 թվականին ճանաչման մասին քվեարկությունը չեղարկվել էր կոալիցիոն աջակցության բացակայության պատճառով:

Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu has announced for the first time that he recognizes the Genocide committed by the Ottoman Empire against Armenians, Assyrians, and Greeks in the early 20th century. In an interview with Patrick Bet-David on his podcast, Netanyahu said: "I think we do. The Knesset has passed such a resolution," although such legislation has not yet become law. When asked why no prime minister has recognized the Genocide, he replied: "I just recognized it," The Times of Israel reports.
According to the media outlet, Armenians have long sought international recognition of the killings of an estimated 1.5 million Armenians by the Ottoman Empire between 1915 and 1923. Turkey, as the successor to the Ottoman Empire, categorically rejects accusations that these events constituted Genocide. In 1965, Uruguay became the first country to recognize the Armenian Genocide. Now, only 34 countries have officially recognized it, as many countries avoid straining relations with Turkey, which has NATO's second-largest army and is considered a pro-Western Muslim state.
Israel has long considered Turkey an important trade and security partner. But the ongoing war in Gaza has brought Israeli-Turkish relations to a new low. Turkish President Recep Tayyip Erdogan openly supports Hamas and is a fierce critic of Israel. Turkey praised the October 7, 2023, attack in which terrorists from Gaza crossed into Israel, killing 1,200 people and taking 251 hostages.
Some argue that the unique nature of the Holocaust prevents Israel from recognizing the Armenian Genocide, fearing that it would diminish its significance. On the other hand, many emphasize the importance of relations with Turkey, considering the slogan "Never Again" a security guarantee. In contrast, many Israelis argue that the experience of the Holocaust obliges them to recognize the genocides of other peoples.
Several Jewish organizations have recognized the Armenian Genocide.
In 2001, Israeli Foreign Minister Shimon Peres denied the Armenian Genocide, considering it a tragedy but not Genocide. In 2000, Education Minister Yossi Sarid announced his intention to include the Genocide in Israeli curricula. In 2011, MK Aryeh Eldad introduced a bill to declare April 24 as Armenian Genocide Remembrance Day, but it was not put to a vote. Former Israeli President Reuven Rivlin, as speaker of the Knesset, had advocated for recognition of the Genocide, but after becoming president, he avoided using the term "genocide." In 2018, a vote on recognition was canceled due to a lack of support from the coalition.