Հնդկաստանից ԱՄՆ ներմուծվող ապրանքների մաքսատուրքերը կրկնապատկվել են
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի որոշմամբ Հնդկաստանից ներմուծվող ապրանքների մաքսատուրքերը կրկնապատկվել են՝ հասնելով մինչև 50%-ի: Այս որոշումը, որն ուժի մեջ է մտել 2025 թվականի օգոստոսի 27-ին, սրել է լարվածությունը ԱՄՆ-ի և Հնդկաստանի միջև:
Հնդկաստանի կողմից ռուսական նավթի գնումների պատճառով սահմանված 25% պատժիչ մաքսատուրքը գումարվում է նախկինում սահմանված 25% մաքսատուրքին՝ ընդգրկելով այնպիսի ապրանքներ, ինչպիսիք են հագուստը, զարդերը, կոշկեղենը, սպորտային պարագաները, կահույքը և քիմիական նյութերը: Արդյունքում, ընդհանուր մաքսատուրքերը հասնում են 50%-ի, ինչը համարվում է ԱՄՆ-ի կողմից սահմանված ամենաբարձր տուրքերից մեկը՝ համեմատելի Բրազիլիայի և Չինաստանի համար սահմանված մաքսատուրքերի հետ:
Այս մաքսատուրքերը սպառնում են հազարավոր փոքր արտահանող ընկերությունների և աշխատատեղերի, մասնավորապես՝ Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդիի հայրենի Գուջարաթ նահանգում: Հնդկաստանի առևտրի նախարարության ներկայացուցիչը, ով խնդրել է չբացահայտել իր անունը, Reuters-ին հայտնել է, որ տուժած արտահանողներին կտրամադրվի ֆինանսական աջակցություն, և նրանց կխրախուսեն ընդլայնել իրենց շուկաները՝ կենտրոնանալով Չինաստանի, Լատինական Ամերիկայի և Մերձավոր Արևելքի վրա:
ԱՄՆ-ի մաքսային և սահմանապահ ծառայությունը հայտարարել է, որ եռշաբաթյա բացառություն է տրամադրվում Հնդկաստանից ներմուծվող այն ապրանքների համար, որոնք բեռնվել են նավերի վրա և ուղևորվել ԱՄՆ մինչև 2025 թվականի օգոստոսի 27-ի կեսգիշեր: Այդ ապրանքները կարող են մուտք գործել ԱՄՆ նախկին ավելի ցածր մաքսատուրքերով մինչև 2025 թվականի սեպտեմբերի 17-ի ժամը 00:01-ը։

US tariffs on Indian goods doubled
US President Donald Trump has doubled tariffs on Indian goods to 50%, effective August 27, 2025, and has heightened tensions between the US and India.
The punitive 25% tariff imposed on India’s purchases of Russian oil comes in addition to a previously imposed 25% tariff on goods, including clothing, jewelry, footwear, sporting goods, furniture, and chemicals. The total tariff is now 50%, one of the highest in the US, comparable to tariffs on Brazil and China.
The tariffs threaten thousands of small exporters and jobs, particularly in the home state of Prime Minister Narendra Modi, Gujarat. An Indian commerce ministry official, who asked not to be named, told Reuters that affected exporters would be provided with financial support and encouraged to expand their markets, with a focus on China, Latin America, and the Middle East.
The US Customs and Border Protection announced a three-week exemption for goods imported from India that were loaded onto ships and bound for the United States before midnight on August 27, 2025. Those goods can enter the United States at the previously lower tariffs until 12:01 a.m. on September 17, 2025.