Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Իսմայիլ Բաղային անդրադարձել է «3+3» մեխանիզմի հետագա դերին։
«Հարավային Կովկասում «3+3» ձևաչափն ունի իր պատմությունը և ստեղծվել է տարածաշրջանի երկրների, այդ թվում՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի, ինչպես նաև Հարավային Կովկասին հարակից երկրների միջև խորհրդակցություններ անցկացնելու համար:
Մինչ օրս մի քանի հանդիպում է տեղի ունեցել տարբեր երկրներում, և, եթե չեմ սխալվում, առաջին հանդիպումներից մեկը կայացել է Թեհրանում:
Այս մեխանիզմն արդեն ժամանակի փորձություն է անցել որպես տարածաշրջանային կազմակերպություն, որը նպաստում է տարածաշրջանի երկրների, հատկապես` Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև վեճերի կարգավորմանը»,- ասել է նա:
Ըստ նրա՝ անկախ տարածաշրջանից դուրս տեղի ունեցող զարգացումներից, Հվ․ Կովկասի խնդիրների կարգավորման առումով, այսօր, առավել, քան երբևէ, տարածաշրջանի երկրները եզրակացել են, որ այդ մեխանիզմները պետք է մնան ակտիվ․ «Անհրաժեշտ է ջանքեր գործադրել դրանց արդյունավետությունը բարձրացնելու համար՝ վեճերի կարգավորման և տարածաշրջանից դուրս գտնվող սուբյեկտների միջամտությունը կանխելու նպատակով»:

«Формат «3+3» выдержал испытание временем», — представитель МИД Ирана
«В Южном Кавказе формат „3+3“ имеет свою историю и создан для проведения консультаций между странами региона, включая Азербайджан и Армению, а также соседние с Южным Кавказом государства.
До настоящего времени состоялось несколько встреч в разных странах, и, если я не ошибаюсь, одна из первых прошла в Тегеране.
Этот механизм уже выдержал испытание временем как региональная структура, способствующая урегулированию споров между странами региона, особенно между Азербайджаном и Арменией», — сказал он.
По его словам, независимо от происходящих вне региона событий, в плане урегулирования проблем Южного Кавказа сегодня, как никогда, страны региона пришли к выводу, что эти механизмы должны оставаться активными. «Необходимо прилагать усилия для повышения их эффективности с целью урегулирования споров и предотвращения вмешательства субъектов, находящихся вне региона», — отметил представитель МИД.