ՄԱԿ-ը լրագրողների սպանության գործով հետաքննության կոչ է արել
ՄԱԿ-ը կոչ է արել Գազայի տարածքում Իսրայելի կողմից սպանությունների, այդ թվում՝ Նասեր հիվանդանոցի վրա հասցված «կրկնակի հարվածի» գործով  անկախ և համապարփակ հետաքննություն իրականացնել։
Հիշեցնենք, տեղի ունեցածի հետևանքով զոհվել է 20 մարդ, այդ թվում՝ հինգ լրագրող։ ՄԱԿ-ը նաև պահանջել է ապահովել արդարադատություն և մեղավորների պատասխանատվությունը։
«Անհրաժեշտ է արդարադատություն»,- Ժնևում լրագրողներին հայտնել է ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գրասենյակի խոսնակը։ Նա ընդգծել է, որ Գազայում սպանված լրագրողների մեծ թիվը լուրջ հարցեր է առաջացնում լրատվամիջոցների աշխատակիցների դիտավորությամբ թիրախավորման վերաբերյալ։
Ըստ տվյալների՝ երկուշաբթի օրը Իսրայելը երկու անգամ հարվածել է Գազայի հարավում գործող վերջին հանրային բժշկական հաստատությանը՝ Նասեր հիվանդանոցին։ Ականատեսների խոսքով՝ երկրորդ հարվածը հասցվել է այն ժամանակ, երբ փրկարարները և լրագրողները տեղ էին հասել առաջին ռմբակոծությունից մոտ 15 րոպե անց՝ վիրավորներին տարհանելու նպատակով։ Արդյունքում զոհվել են ինչպես փրկարարներ, այնպես էլ լրագրողներ։
«Կրկնակի հարվածի» հետևանքով զոհվել են Reuters, Associated Press և Al Jazeera լրատվամիջոցների աշխատակիցներ, ինչպես նաև անկախ լրագրողներ։ Միջազգային հեղինակավոր երեք լրատվամիջոցներն արդեն հանդես են եկել հայտարարություններով՝ սգալով իրենց գործընկերների մահը և կոչ անելով Իսրայելին անմիջապես հետաքննել դեպքը։

The UN has called for an independent and comprehensive investigation into the killings by Israel in the Gaza Strip, including the "double strike" on Nasser Hospital.
The incident killed 20 people, including five journalists. The UN also demanded that justice be ensured and the perpetrators held accountable.
"Justice is needed," a spokesperson for the UN human rights office told reporters in Geneva. He stressed that the high number of journalists killed in Gaza raises serious questions about the deliberate targeting of media workers.
According to reports, Israel struck Nasser Hospital, the last public medical facility in southern Gaza, twice on Monday. According to witnesses, the second strike was carried out when rescuers and journalists arrived at the scene about 15 minutes after the first bombardment to evacuate the wounded. As a result, both rescuers and journalists were killed.
The "double strike" killed employees of Reuters, Associated Press, and Al Jazeera, as well as independent journalists. The three reputable international media outlets have already issued statements mourning the deaths of their colleagues and calling on Israel to investigate the incident immediately.