Հիվանդանոցի վրա հարվածների հետևանքով լրագրողներ ու բուժաշխատողներ են զոհվել
Գազայի հարավում, Խան Յունիսի Նասեր հիվանդանոցի վրա Իսրայելի իրականացրած կրկնակի հարվածների հետևանքով զոհվել է առնվազն 20 մարդ, այդ թվում՝ լրագրողներ և բուժաշխատողներ։
Իսրայելը միջադեպը որակել է «ողբերգական»։ Վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն հայտարարել է, որ Իսրայելը «խորապես ափսոսում է» տեղի ունեցածի համար, ընդգծելով, որ զինվորականները «ամենայն մանրամասնությամբ հետաքննություն են անցկացնում»։
Նասեր հիվանդանոցի բուժաշխատողների փոխանցմամբ, առաջին հարվածը տեղի է ունեցել տեղական ժամանակով առավոտյան ժամը 10-ի սահմաններում։ Այդ պահին զոհվել է առնվազն մեկ մարդ։ Մի քանի րոպե անց հասցված երկրորդ հարվածը խոցել է դեպքի վայր հասած փրկարարներին ու լրագրողներին՝ առաջացնելով զանգվածային խուճապ։
«Զանգվածային խուճապ սկսվեց...լիակատար քաոս»,– BBC-ի թղթակիցներին պատմել է բրիտանացի բուժաշխատողը, որը դեպքի պահին գտնվում էր հիվանդանոցում և օգնություն էր ցուցաբերում վերակենդանացման բաժանմունքի հիվանդներին։ Նրա խոսքով՝ մոտ 10 րոպե անց, երբ անձնակազմը պատրաստվում էր տարհանել շենքը, տեղի է ունեցել երկրորդ պայթյունը։
Հարվածի հետևանքով զոհված լրագրողներից հինգը աշխատում էին միջազգային լրատվամիջոցների համար, այդ թվում՝ Associated Press, Reuters, Al Jazeera և Middle East Eye։
Իսրայելի պաշտպանության բանակը հաստատել է, որ հարված է հասցրել Գազայի հարավում՝ Նասեր հիվանդանոցի շրջակայքում։

Journalists and medical workers killed in hospital attacks
At least 20 people, including journalists and medical staff, were killed in a double Israeli strike on Nasser Hospital in Khan Younis, southern Gaza.
Israel described the incident as “tragic.” Prime Minister Benjamin Netanyahu said Israel “deeply regrets” the incident, stressing that the military was “conducting a thorough investigation.”
According to medical staff at Nasser Hospital, the first strike occurred at around 10 am local time. At least one person was killed at the time. A second strike, which came minutes later, hit rescue workers and journalists who had arrived at the scene, causing mass panic.
“There was mass panic… complete chaos,” a British medic who was at the hospital at the time and was treating patients in the intensive care unit told the BBC. He said a second explosion occurred about 10 minutes later, as staff were preparing to evacuate the building.
Five of the journalists killed in the strike worked for international media outlets, including the Associated Press, Reuters, Al Jazeera, and Middle East Eye.