Զալուժնին մերժել է Վենսի հետ հեռախոսազրույցի առաջարկը
Մարտի սկզբին, Դոնալդ Թրամփի և Վոլոդիմիր Զելենսկու միջև Վաշինգտոնում տեղի ունեցած լարված հանդիպումից երեք օր անց, Լոնդոնում Ուկրաինայի դեսպանատանը փորձ է արվել կապ հաստատել Ուկրաինայի դեսպան Վալերի Զալուժնիի հետ։
Ամերիկայի փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի թիմը ցանկացել է հեռախոսազրույց կազմակերպել Զալուժնիի հետ։ Սակայն, ըստ The Guardian-ի աղբյուրների, Զալուժնին, խորհրդակցելով Զելենսկու աշխատակազմի ղեկավարի հետ, մերժել է զանգը։
Այս դրվագը, ըստ փորձագետների, ցույց է տալիս բարդ քաղաքական հավասարակշռությունը, որում հայտնվել է Զալուժնին՝ զինված ուժերի նախկին գլխավոր հրամանատարն ու Ուկրաինայի այժմյան դեսպանը Բրիտանիայում։ Մի կողմից նա հավատարիմ է այն կառավարությանը, որին ծառայում է, մյուս կողմից՝ ներսում և դրսում, շատերը նրան տեսնում են որպես Զելենսկու հնարավոր մրցակից և ապագա նախագահ։
Զալուժնին երբեք հրապարակայնորեն չի հայտարարել քաղաքական կարիերայի իր մտադրությունների մասին։ Այնուամենայնիվ, նրա հեղինակությունը և պատերազմի տարիներին ձևավորված հերոսի կերպարը նրան դարձնում են ամենահավանական մրցակիցը Զելենսկու համար, երբ Ուկրաինայում վերջապես սկսվեն ընտրությունները։
Չնայած քաղաքական ճնշումներին՝ Զալուժնին զգուշավոր է։ Նա անգամ Վենսի զանգին չի պատասխանել, որպեսզի չթվա, թե գործակցում է Թրամփի թիմի հետ՝ ընդդեմ Զելենսկու։ Դեսպանը սոցիալական ցանցերում նույնիսկ հրապարակել է լուսանկար, որտեղ սեղմում է Զելենսկու ձեռքը՝ ընդգծելով ազգային միասնության կարևորությունը։
Վերլուծաբանները նշում են, որ այս պահվածքը նրան ապահովում է որպես հավատարիմ պետական գործիչ, սակայն միաժամանակ հիասթափեցնում է այն ընդդիմադիրներին, ովքեր նրան տեսնում են որպես Ուկրաինայի հաջորդ առաջնորդ։

Zaluzhny rejected the offer of a phone conversation with Vance
In early March, three days after a tense meeting between Donald Trump and Volodymyr Zelensky in Washington, the Ukrainian Embassy in London attempted to contact the Ukrainian ambassador, Valery Zaluzhny.
Vice President J.D. Vance’s team had wanted to arrange a phone call with Zaluzhny. However, according to sources in The Guardian, Zaluzhny, after consulting with Zelensky’s chief of staff, declined the call.
The episode, according to experts, illustrates the complex political balance in which Zaluzhny, the former commander-in-chief of the armed forces and current Ukrainian ambassador to Britain, finds himself. On the one hand, he is loyal to the government he serves, but on the other, many at home and abroad see him as a potential rival to Zelensky and a future president.
Zaluzhny has never publicly announced his intentions for a political career. However, his reputation and the hero image he developed during the war years make him the most likely opponent for Zelensky when elections finally begin in Ukraine.
Despite the political pressure, Zaluzhny is cautious. He did not even return Vance’s call, so as not to appear to be working with the Trump team against Zelensky. The ambassador even posted a photo on social media in which he shakes Zelensky’s hand, emphasizing the importance of national unity.
Analysts say this behavior secures him as a loyal statesman, but at the same time disappoints those in the opposition who see him as the next leader of Ukraine.