ԱՄՆ-ում գրանցվել է մսակեր մակաբույծով վարակման առաջին դեպքը
Ամերիկյան առողջապահական իշխանությունները հայտնել են ԱՄՆ-ում New World Screwworm կոչվող վտանգավոր մսակեր մակաբույծով մարդու վարակման առաջին դեպքի մասին։ Մակաբույծը տարածված է Կենտրոնական և Հարավային Ամերիկայում։
Վարակման դեպքը հաստատվել է օգոստոսի 4-ին և առնչվում է մի քաղաքացու, որը վերադարձել է Էլ Սալվադորից, սակայն, ըստ որոշ աղբյուրների, նա եղել է Գվատեմալայում։ Վարակման աղբյուրի շուրջ դեռ տարակարծություններ կան։
Screwworm կոչվող մակաբույծը մարախլի ճանճ է, որի էգերը ձվադրում են կենդանի արարածների վերքերի մեջ։ Ձվերից դուրս եկած թրթուրները թափանցում են հյուսվածքների մեջ՝ առաջացնելով ծանր վնասներ և կարող են մահացու լինել, եթե ժամանակին չբուժվեն։
Վարակումը հազվադեպ է մարդու մոտ, սակայն այն լուրջ վտանգ է ներկայացնում անասունի համար։ Այս պահին կենդանիների վարակման դեպքեր ԱՄՆ-ում չեն գրանցվել, բայց անասնապահական ոլորտը լուրջ անհանգստություն է հայտնում՝ հաշվի առնելով մակաբույծի տարածման միտումները Մեքսիկայից հյուսիս։

First case of flesh-eating parasite infection reported in the US
US health authorities have reported the first case of a human infection in the United States with a dangerous flesh-eating parasite called New World Screwworm. The parasite is widespread in Central and South America.
The case was confirmed on August 4 and involves a citizen who returned from El Salvador, but according to some sources, he was in Guatemala. There is still disagreement about the source of the infection.
The parasite, called Screwworm, is a spider mite, the females of which lay eggs in the wounds of living creatures. The larvae that hatch from the eggs penetrate the tissues, causing severe damage that can be fatal if not treated in time.
The infection is rare in humans, but it poses a serious threat to livestock. At present, there have been no cases of animal infection in the United States. Still, the livestock industry is expressing grave concern, given the trends of the parasite’s spread north from Mexico.