Ռուս-ամերիկյան բանակցությունները փլուզման եզրին են Լավրովի հայտարարություններից հետո
Ուկրաինայի հարցով Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի բանակցությունները, որոնք սկսվել են ընտրություններում Դոնալդ Թրամփի հաղթանակից անմիջապես հետո և գագաթնակետին են հասել նախագահ Վլադիմիր Պուտինի` Անքորիջ կատարած այցի ժամանակ, փակուղի են մտել:
Երկխոսությունը խափանվել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարությունից հետո, որը մերժել է արևմտյան երկրների կողմից Ուկրաինայի անվտանգության երաշխիքները. հաղորդում է Bloomberg-ը՝ հղում անելով իրավիճակին ծանոթ եվրոպացի պաշտոնյաներին և դիվանագետներին:
Գործակալության աղբյուրների խոսքով՝ Կրեմլն այժմ կարող է փորձել համոզել ԱՄՆ-ին, որ եվրոպացիների և ուկրաինացիների հետ համաձայնեցված ծրագրերից պետք է հրաժարվել, իսկ Պուտին- Զելենսկի հանդիպումը փոխարինել պաշտոնյաների մակարդակով բանակցությունների շարունակմամբ՝ ավելի ցածր մակարդակով։
Եվրոպացի բարձրաստիճան պաշտոնյաներն ու դիվանագետները Լավրովի հայտարարությունները բանակցությունները ձգձգելու փորձ են համարում և չեն հավատում, որ Պուտինը պատրաստ է իրական գործարքի. գրում Է Bloomberg-ը:

Russian-American talks on the verge of collapse after Lavrov's statements
The negotiations between Russia and the United States on Ukraine, which began immediately after Donald Trump's victory in the elections and culminated during President Vladimir Putin's visit to Anchorage, have reached an impasse.
The dialogue broke down after a statement by Russian Foreign Minister Sergei Lavrov, who rejected Western security guarantees for Ukraine, Bloomberg reported, citing European officials and diplomats familiar with the situation.
According to the agency's sources, the Kremlin may now try to convince the United States that the plans agreed with the Europeans and Ukrainians should be abandoned, and the Putin-Zelensky meeting should be replaced with continued talks at the level of officials at a lower level.
Bloomberg writes that senior European officials and diplomats consider Lavrov's statements an attempt to delay the negotiations and do not believe Putin is ready for a real deal.