Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի պատվիրակությունը, որը ժամանել էր ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ բարձր մակարդակի բանակցություններին մասնակցելու Ալյասկայում, ստիպված է եղել կանխիկ վճարել ինքնաթիռների վառելիքի համար՝ ԱՄՆ-ի բանկային համակարգից օգտվելու անհնարինության պատճառով. այս մասին NBC-ին հայտնել է պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն։
Ռուսական նախագահական օդային նավատորմը սովորաբար բաղկացած է երեք օդանավից, և NBC-ի հաշվարկով միայն մեկ երկարատև թռիչքի համար վառելիքը կարող է արժենալ շուրջ 85,000 դոլար, ինչը ողջ պատվիրակության համար նշանակում է հարյուր հազարավոր դոլարների ծախս։
Չնայած այդ սահմանափակումներին, Ռուբիոն ընդգծել է, որ պատժամիջոցները չեն կարողացել փոխել Ուկրաինայում պատերազմի ընթացքը, սակայն դրանք, նրա խոսքով, շարունակվում են կիրառվել իրենց նպատակով։
Պատվիրակության անդամները և նրանց ուղեկցող ռուս լրագրողները հայտնել են նաև, որ ԱՄՆ-ում չեն կարողացել օգտվել տեղական բջջային ցանցերից և իրենց բանկային քարտերից։

The Russian delegation paid cash for fuel in Alaska
Russian President Vladimir Putin's delegation, which arrived in Alaska for high-level talks with US President Donald Trump, was forced to pay in cash for jet fuel due to the inability to use the US banking system, Secretary of State Marco Rubio told NBC.
The Russian presidential air fleet usually consists of three aircraft, and according to NBC, fuel for just one long flight can cost about $ 85,000, which means hundreds of thousands of dollars for the entire delegation.
Despite these restrictions, Rubio stressed that the sanctions have not been able to change the course of the war in Ukraine, but, he said, they continue to be used for their intended purpose.
Members of the delegation and Russian journalists accompanying them also reported that they were unable to use local mobile networks and their bank cards in the United States.