ԱՄՆ-ն խստացրել է 55 միլիոն օտարերկրացիների վիզաների վերահսկողությունը
Թրամփի վարչակազմը նախատեսում է ստուգել ԱՄՆ գործող վիզա ունեցող ավելի քան 55 միլիոն օտարերկրացիների՝ հնարավոր խախտումների հայտնաբերման նպատակով, որոնք կարող են հանգեցնել վիզայի ուժը կորցնելուն կամ արտաքսման։
ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը Associated Press-ին ուղղված գրավոր պատասխանում նշել է, որ ամերիկյան վիզա ունեցող բոլոր անձինք գտնվում են «անընդհատ վերահսկման» ներքո՝ հնարավոր այնպիսի հիմքերի համար, որոնք կարող են վիզան դարձնել անվավեր։
Եթե հայտնաբերվեն խախտումներ, վիզան կհամարվի անվավեր, իսկ դրա տերը, եթե գտնվում է ԱՄՆ-ում, ենթակա կլինի արտաքսման։
Վարչությունը պարզաբանել է, որ ստուգվում են այնպիսի գործոններ, ինչպիսիք են՝ կացության ժամկետի գերազանցումը, հանցավոր գործունեությունը, հասարակական անվտանգության սպառնալիքները, ահաբեկչական գործունեության մեջ ներգրավվածությունը կամ ահաբեկչական կազմակերպությունների աջակցությունը։
«Մենք ստուգում ենք բոլոր հասանելի տվյալները մեր մոնիթորինգի շրջանակում, ներառյալ իրավապահ և միգրացիոն գրառումները կամ ցանկացած այլ տեղեկություն, որը կարող է ի հայտ գալ վիզայի տրամադրումից հետո և մատնանշել դրա հնարավոր անվավեր լինելը», - նշված է Պետքարտուղարության հայտարարության մեջ։

The US monitors the legality of visas for 55 million foreigners
The Trump administration plans to screen more than 55 million foreigners with valid U.S. visas for potential violations that could lead to visa invalidation or deportation.
The U.S. State Department said in a written response to The Associated Press that all U.S. visa holders are under "continuous review" for potential grounds that could invalidate their visas.
If violations are found, the visa will be invalidated, and the holder, if in the United States, will be subject to deportation.
The department explained that factors such as overstaying, criminal activity, threats to public safety, involvement in terrorist activities, or support for terrorist organizations are being checked.
"We review all available data within our monitoring framework, including law enforcement and immigration records or any other information that may emerge after the issuance of a visa and indicate its possible invalidity," the State Department said in a statement.