Հյուսիսային Կորեան գաղտնի բազա ունի Չինաստանի հետ սահմանի մոտ
Հյուսիսային Կորեան Չինաստանի հետ իր սահմանից ոչ հեռու գաղտնի ռազմաբազա է կառուցել, որտեղ կարող են տեղակայվել Փհենյանի հեռահար գործողության նորագույն բալիստիկ հրթիռները, ասվում է նոր հետազոտության մեջ:
Չհայտարարված «Սինպունգ-Դոնգ» հրթիռային բազան գտնվում է Չինաստանի սահմանից մոտ 27 կիլոմետր (17 մղոն) հեռավորության վրա. ասվում է Վաշինգտոնի ռազմավարական և միջազգային հետազոտությունների կենտրոնի (CSIS) երեկ հրապարակված զեկույցում:
Հյուսիսային Փհենյան նահանգի օբյեկտում, հավանաբար, կան 6-9 միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռներ (ICBM), որոնք կարող են միջուկային մարտագլխիկ կրել, և դրանց համար նախատեսված արձակման կայաններ:
Նշվում է, որ այդ զենքը պոտենցիալ միջուկային սպառնալիք է ներկայացնում Արեւելյան Ասիայի և մայրցամաքային Միացյալ Նահանգների համար:

North Korea has a secret base near the border with China
The undeclared Sinpung-dong missile base is located about 27 kilometers (17 miles) from the Chinese border, according to a report released yesterday by the Center for Strategic and International Studies (CSIS) in Washington.
The facility in North Pyongan province is believed to house six to nine intercontinental ballistic missiles (ICBMs) capable of carrying nuclear warheads, along with their launch sites.
The weapons are said to pose a potential nuclear threat to East Asia and the continental United States.