Մակրոնն ու Էրդողանը քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կայացած հանդիպումը
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հեռախոսազրույց է ունեցել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի հետ։ Այս մասին մասին տեղեկացրել է Ֆրանսիայի առաջնորդն X-ի իր էջում արված ծավալուն գրառման մեջ։
Կողմերը քննարկել են Դոնալդ Թրամփի միջնորդությամբ տեղի ունեցած Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավաների հանդիպումը։
«Անդրադարձանք նաև այն հույսին, որ առաջացավ օգոստոսի 8-ին նախագահ Թրամփի հովանու ներքո Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կայացած հանդիպմանը: Կարևոր է, որ առաջընթացը շարունակվի և թույլ տա վերաբացել բոլոր սահմանները և ամրապնդել տարածաշրջանային համագործակցությունը»,- գրել է Ֆրանսիայի նախագահը։
Կողմերը նաև քննարկել են Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակը, ինչպես նաև Գազայի հատվածում և Պաղեստի հարցում կողմերի ստանձնած հանձնառությունները և նախաձեռնությունները։

Macron and Erdogan discussed the meeting between Armenia and Azerbaijan
French President Emmanuel Macron had a telephone conversation with Turkish President Recep Tayyip Erdogan. The French leader reported this in a lengthy post on his X page.
The parties discussed the meeting between the leaders of Armenia and Azerbaijan, which took place under the auspices of Donald Trump.
“We also touched on the hope that arose from the meeting between Armenia and Azerbaijan on August 8 under the auspices of President Trump. It is important that progress continues and allows for the reopening of all borders and strengthening regional cooperation,” the French president wrote.
The parties also discussed the situation around Ukraine, as well as the commitments and initiatives taken by the parties in the Gaza Strip and the Palestinian issue.