Մակրոնն ու Էրդողանը քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կայացած հանդիպումը
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հեռախոսազրույց է ունեցել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի հետ։ Այս մասին մասին տեղեկացրել է Ֆրանսիայի առաջնորդն X-ի իր էջում արված ծավալուն գրառման մեջ։
Կողմերը քննարկել են Դոնալդ Թրամփի միջնորդությամբ տեղի ունեցած Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավաների հանդիպումը։
«Անդրադարձանք նաև այն հույսին, որ առաջացավ օգոստոսի 8-ին նախագահ Թրամփի հովանու ներքո Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կայացած հանդիպմանը: Կարևոր է, որ առաջընթացը շարունակվի և թույլ տա վերաբացել բոլոր սահմանները և ամրապնդել տարածաշրջանային համագործակցությունը»,- գրել է Ֆրանսիայի նախագահը։
Կողմերը նաև քննարկել են Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակը, ինչպես նաև Գազայի հատվածում և Պաղեստի հարցում կողմերի ստանձնած հանձնառությունները և նախաձեռնությունները։

Макрон и Эрдоган обсудили встречу между Арменией и Азербайджаном
Президент Франции Эммануэль Макрон провёл телефонный разговор с президентом Турции Реджепом Эрдоганом. Об этом сообщил французский лидер в развернутой записи на своей странице в X.
Стороны обсудили встречу лидеров Армении и Азербайджана, состоявшуюся при посредничестве Дональда Трампа.
«Мы также затронули ту надежду, которая возникла на встрече между Арменией и Азербайджаном 8 августа под эгидой президента Трампа. Важно, чтобы прогресс продолжился и позволил открыть все границы и укрепить региональное сотрудничество», — написал президент Франции.
Стороны также обсудили ситуацию вокруг Украины, а также обязательства и инициативы по вопросу Газы и палестинской проблеме.