Միացյալ Նահանգների հետ եռակողմ բանակցություններից հետո Եվրամիության առաջնորդները հայտարարել են Ուկրաինայի համար ՆԱՏՕ-ի 5-րդ հոդվածին նման անվտանգության մեխանիզմի ստեղծման անհրաժեշտության մասին, որին կմասնակցի նաև Միացյալ Նահանգները։
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտայի նախագահությամբ ԵՄ առաջնորդների տեսակոնֆերանսից հետո արված գրավոր հայտարարության համաձայն՝ հակամարտությունը լուծելու դիվանագիտական ջանքերը արագացել են ավելի քան երեքուկես տարի տևած հակամարտությունից հետո, և Ուկրաինային անվտանգության երաշխիքներ տրամադրելու գործընթացը նոր թափ է ստացել։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի մասնակցությունը այս գործընթացին ԵՄ առաջնորդների կողմից որակվել է որպես «կարևոր և խրախուսական քայլ»։
«Հիմա ժամանակն է ստեղծել ՆԱՏՕ-ի 5-րդ հոդվածին հարիր ամուր անվտանգության մեխանիզմ՝ Միացյալ Նահանգների մասնակցությամբ», - ասվում է հայտարարության մեջ։
ԵՄ առաջնորդները հիշեցրել են, որ ուկրաինական բանակը «Եվրոպայի պաշտպանության առաջին գիծն է», և ընդգծել, որ ԵՄ-ը մնում է Կիևին ռազմական և տնտեսական օգնության ամենամեծ մատակարարը, և այդ աջակցության ծավալը կավելանա։
«Ուկրաինայի անվտանգությունը Եվրոպայի անվտանգությունն է», - նշվում է փաստաթղթում։
Նաև ընդգծվել է, որ խաղաղության առաջին քայլը Ռուսաստանի կողմից «բռնության» անհապաղ դադարեցումն է, հակառակ դեպքում պատժամիջոցները կմնան և կխորացվեն։
ԵՄ անդամակցության հարցը
Հայտարարության մեջ նաև ընդգծվում է, որ Ուկրաինայի ապագան կապված է ոչ միայն անվտանգության երաշխիքների, այլև ԵՄ-ին նրա ինտեգրման գործընթացի հետ։ Ընդգծվում է, որ Ուկրաինայի՝ Եվրամիությանը միանալու գործընթացը պետք է արագացվի։
Փաստաթղթում հիշեցվում է, որ հակամարտության սկզբից ի վեր Եվրոպան լիակատար համերաշխություն է ցուցաբերել Ուկրաինային։
«Մենք դժվար ճանապարհ ունենք անցնելու, բայց կշարունակենք աջակցել Ուկրաինային խաղաղության և ԵՄ անդամակցության ճանապարհին», - ասվում է փաստաթղթում։

Security mechanism to be created for Ukraine. EU
Following trilateral talks with the United States, EU leaders have called for creating a security mechanism for Ukraine similar to NATO's Article 5, with the United States also participating.
According to a written statement issued after a video conference of EU leaders chaired by European Council President António Costa, diplomatic efforts to resolve the conflict have accelerated after more than three and a half years of conflict, and the process of providing security guarantees to Ukraine has gained new momentum.
The EU leaders described US President Donald Trump's participation in this process as an "important and encouraging step".
"Now is the time to create a robust security mechanism in line with NATO's Article 5, with the participation of the United States," the statement said.
The EU leaders recalled that the Ukrainian army is "Europe's first line of defense". They stressed that the EU remains the largest provider of military and economic assistance to Kiev, and that the volume of this support will increase.
"Ukraine's security is Europe's security," the document states.
It was also emphasized that the first step to peace is an immediate cessation of "violence" by Russia; otherwise, the sanctions will remain and will be intensified.
The issue of EU membership
The statement also emphasizes that Ukraine's future is linked to security guarantees and its integration into the EU. It emphasizes that the process of Ukraine's accession to the European Union must be accelerated.
The document recalls that Europe has shown full solidarity with Ukraine since the beginning of the conflict.
The document says, "We have a difficult path ahead, but we will continue to support Ukraine on its path to peace and EU membership. "