Չեմ պլանավորում մասնակցել Պուտինի և Զելենսկու առաջին հանդիպմանը. Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մի շարք կարևոր հայտարարություններ է արել ուկրաինական  ճգնաժամի կարգավորման մասին։ ԱՄՆ առաջնորդը անդրադարձել է նաև Պուտին-Զելենսկի հանդիպմանը և դրան իր մասնակցությանը։
«Չեմ պլանավորում մասնակցել Պուտինի և Զելենսկու առաջին հանդիպմանը. այն տեղի կունենա երկկողմ ձևաչափով»,- ասել է նա։
Թրամփը նաև վստահեցրել է, որ քանի դեռ ինքը նախագահ է, Ուկրաինայում ամերիկյան զորքեր չեն լինի, ինչպես նաև անհնար է, որ Ղրիմը վերադառնա Ուկրաինային, և Կիևը միանա ՆԱՏՕ-ին։
«Նրանք չեն լինի ՆԱՏՕ-ի մաս, բայց կան եվրոպական երկրներ՝ Ֆրանսիան, Գերմանիան, Բրիտանիան, որ ցանկանում են զորքեր ունենալ տեղում։ Չեմ կարծում, որ դա խնդիր կլինի»,- ընդգծել է ԱՄՆ նախագահը․
Թրամփը նաև կարծիք է հայտնել, որ Ուկրաինան բուֆեր է եղել Ռուսաստանի և Եվրոպայի միջև։ Ամեն ինչ իր հունով է գնացել այնքան ժամանակ մինչև իշխանության է եկել Բայդենը։ Նախագահը կրկին քննադատել է Բայդենին՝ նրա քայլերը «հիմարություն» որակելով։
Ըստ Թրամփի՝ Ուկրաինան նաև շատ հողեր կստանա․
«Գիտեք, բոլորը կարող են խաբել այս կամ այն կերպ։ Բայց, վերջ ի վերջո, Ուկրաինան կվերադարձնի իր կյանքը։ Նրանք կդադարեն մարդկանց կորցնելուց։ Եվ նրանք շատ հողեր կստանան։ Բայց սա պատերազմ է, և Ռուսաստանը հզոր ռազմական տերություն է, անկախ նրանից՝ ինչ-որ մեկին դուր է գալիս դա, թե ոչ։ Այն մեծ տերություն է, շատ ավելի մեծ։ Սա այն պատերազմը չէ, որ պետք է սկսվեր։ Այդպես չի արվում։ Դուք չեք կարող դեմ գնալ մի երկրի, որը 10 անգամ մեծ է ձեզնից։ Հիմա նրանք խոսում են Դոնբասի մասին, բայց Դոնբասը, ինչպես գիտեք, 79%-ով վերահսկվում է Ռուսաստանի կողմից։ Նրանք դա հասկանում են», - հավելել է ԱՄՆ նախագահը։

I do not plan to attend the first meeting between Putin and Zelensky. Trump
US President Donald Trump has made several important statements on the resolution of the Ukrainian crisis. The US leader also touched upon the Putin-Zelensky meeting and his participation in it.
"I do not plan to participate in the first meeting between Putin and Zelensky. It will be held in a bilateral format," he said.
Trump also assured that as long as he is president, there will be no American troops in Ukraine, and it is also impossible for Crimea to return to Ukraine and for Kiev to join NATO.
"They will not be part of NATO, but there are European countries - France, Germany, Britain - that want to have troops there. I do not think that will be a problem," the US president emphasized.
Trump also expressed the opinion that Ukraine has been a buffer between Russia and Europe. Everything went its way until Biden came to power. The president again criticized Biden, calling his steps "stupid."
According to Trump, Ukraine will also gain a significant amount of territory.
"You know, everyone can cheat in one way or another. But, in the end, Ukraine will get its life back. They will stop losing people. And they will get a lot of land. But this is a war, and Russia is a powerful military power, whether anyone likes it or not. It is a great power, much greater. This is not the kind of war that should have been started. It is not done that way. You cannot go against a country that is 10 times bigger than you. Now they are talking about Donbass, but Donbass, as you know, is 79% controlled by Russia. They understand that," the US president added.