Եթե Կիևը հրաժարվում է չեզոքությունից, անկախության ճանաչման հիմքերը վերանում են. Լավրով
Ուկրաինայի անկախությունը ճանաչելու հիմքերը կվերանան, եթե երկիրը հրաժարվի իր չեզոքությունից և ոչ միջուկային կարգավիճակից․ հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Ռոսսիա 24» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում նա հիշեցրել է, որ ազգային ինքնիշխանության հռչակագրում հստակ նշված է ուկրաինական պետության ոչ միջուկային, չեզոք, ոչ դաշինքային կարգավիճակը։
«Հենց այս պարտավորությունն էր հիմք հանդիսացել Ուկրաինայի, որպես անկախ պետություն, միջազգային ճանաչման համար։ Եթե այժմ Զելենսկու ռեժիմը հրաժարվում է այս բոլոր բնութագրերից, խոսում է միջուկային զենքի, ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու, չեզոքությունից հրաժարվելու մասին, ապա այն դրույթները, որոնք հիմք էին հանդիսացել Ուկրաինան որպես անկախ պետություն ճանաչելու համար, կվերանան», - նշել է նախարարը։

If Kiev abandons neutrality, the grounds for recognizing independence disappear. Lavrov
The grounds for recognizing Ukraine’s independence will disappear if the country renounces its neutrality and non-nuclear status, Russian Foreign Minister Sergei Lavrov said.
In an interview with the Rossiya 24 TV channel, he recalled that the Declaration of National Sovereignty clearly states the non-nuclear, neutral, and non-aligned status of the Ukrainian state.
“It was this commitment that served as the basis for the international recognition of Ukraine as an independent state. If now the Zelensky regime renounces all these characteristics, talks about nuclear weapons, NATO membership, and renunciation of neutrality, then the provisions that served as the basis for recognizing Ukraine as an independent state will disappear,” the minister noted.