Կկառուցենք ավելի արդար աշխարհ․ Էրդողան
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ուղերձ է հրապարակել «Մարդասիրական օգնության համաշխարհային օրվա» կապակցությամբ։
«Թուրքիան մինչ այժմ Գազա է մատակարարել ավելի քան 101 հազար տոննա մարդասիրական օգնություն, աջակցել է ՄԱԿ-ի Մերձավոր Արևելքում պաղեստինցի փախստականների գործակալությանը և իրականացրել է մարդասիրական մոբիլիզացում՝ ավելի քան 40 միլիոն դոլարի չափով։ Մարդասիրական օգնության համաշխարհային օրը մեր առջև կանգնած է դառը իրողություն՝ ավելի քան 300 միլիոն մարդ զրկված է ամենահիմնական մարդասիրական կարիքներից»,- նշել է Էրդողանը՝ հավելելով, որ այս պատկերը ցնցում է մարդկության խիղճը և պատասխանատվության կոչ է ուղղում ամբողջ աշխարհին։
Նա ընդգծել է, որ մարդասիրական օգնությունը խղճի խնդիր է, որը դուրս է քաղաքական ազդեցություններից։ Նա հավելել է, որ իր մարդասիրական դիվանագիտության մոտեցման շնորհիվ Թուրքիան համարվում է աշխարհում ամենաշռայլ երկրներից մեկը՝ համեմատած ազգային համախառն եկամուտի հետ։
«Թուրքիան օգնության ձեռքն է մեկնում բոլոր կարիքավորներին՝ անկախ նրանց ազգությունից և դավանանքից, ինչը մեր վճռականության ամենապայծառ դրսևորումն է՝ պաշտպանելու մարդկային արժանապատվությունը և հետևելու խղճի ձայնին։ Չնայած համաշխարհային ճգնաժամերին, աշխարհում առկա աշխարհաքաղաքական լարվածություններին ու հակամարտություններին, որոնք բարդացնում են մարդասիրական գործունեությունը, մենք երբեք չենք հրաժարվի այս ջանքերից՝ անկախ աշխարհագրական դիրքից։ Մենք կկառուցենք ավելի արդար աշխարհ, որի կենտրոնում կլինեն մարդը և մարդասիրական արժեքները»,- շարունակում է նախագահը իր հրապարակման մեջ։
Էրդողանը հայտարարել է, որ Թուրքիան երբեք չի փակելու իր դռները մարդկանց, մարդկության առաջ։
«Օգնություն ցուցաբերել ճնշվածներին, որբերին, անօգնականներին, կարիքավորներին, հենարան լինել նրանց, ովքեր մնացել են առանց աջակցության՝ սա իրականում մեր կրոնի պատգամն է։ Երջանիկ են նրանք, ովքեր իրենց սրտում առանց խտրության տեղ են գտնում ճնշվածների և կարիքավորների համար»,- ամփոփել է Էրդողանը։

We will build a more just world. Erdogan
Turkey has delivered over 101,000 tons of humanitarian aid to Gaza, supported the UN agency for Palestinian refugees in the Middle East, and carried out humanitarian mobilizations worth more than $40 million. On World Humanitarian Day, we face the bitter reality that more than 300 million people are deprived of the most basic humanitarian needs,” Erdogan said, adding that this picture shocks the conscience of humanity and calls for responsibility from the entire world.
He stressed that humanitarian aid is a matter of conscience, beyond political influences. He added that Turkey is considered one of the most generous countries in the world in terms of gross national income, thanks to its humanitarian diplomacy approach.
Turkey extends a helping hand to all those in need, regardless of nationality and religion. It is the brightest manifestation of our determination to protect human dignity and follow the voice of conscience. Despite the global crises, geopolitical tensions, and conflicts that complicate humanitarian activities, we will never give up on these efforts, regardless of geographical location. We will build a more just world, with people and humanitarian values at the center,” the president continued in his publication.
Erdogan stated that Turkey will never close its doors to people, to humanity.
“To assist the oppressed, orphans, the helpless, the needy, to be a support for those who are left without support – this is the message of our religion. Happy are those who find a place in their hearts for the oppressed and the needy without discrimination,” Erdogan concluded.