Թունելի վերջում լույս է երևում․ Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը, պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն և ԱՄՆ նախագահի ներկայացուցիչ Սթիվ Ուիթքոֆը կհամակարգեն Ռուսաստանի և Ուկրաինայի հետ աշխատանքները՝ Պուտին-Զելենսկի հանդիպումն ապահովելու համար։ Այս մասին հայտարարել է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլայն Լևիթը։
Նա հաստատել է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Դոնալդ Թրամփի հետ հեռախոսազրույցում արտահայտել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու հետ երկկողմ հանդիպում անցկացնելու իր պատրաստակամությունը։
Լևիթը պարզաբանել է, որ Թրամփը խոսել է երկու առաջնորդների հետ, և նրանք աջակցել են ուղիղ բանակցությունների գաղափարին։ Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ ազգային անվտանգության թիմն աշխատում է այս հանդիպումը կազմակերպելու ուղղությամբ, քանի որ Թրամփը հակամարտության սկզբից ի վեր պաշտպանում է Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև ուղիղ դիվանագիտությունը՝ տարաձայնությունները լուծելու համար։
«Դոնալդ Թրամփը չի ցանկանում ևս մեկ ամիս սպասել Ուկրաինայի հարցով հետագա հանդիպումների համար և կողմ է նոր շփումներին հնարավորինս շուտ։ Միացյալ Նահանգները Ռուսաստանի հետ կքննարկի Ուկրաինայի համար ընդունելի անվտանգության երաշխիքներ։ ԱՄՆ-ն չի բացառում օդային աջակցությունը որպես Ուկրաինայի անվտանգության երաշխիք։ Որպեսզի Ուկրաինայի վերաբերյալ «լավ գործարք» կնքվի, երկու կողմերն էլ պետք է որոշ չափով դժգոհ մնան»,- ասել է նա։
Միևնույն ժամանակ՝ Լևիթը շեշտել է, որ ուկրաինական հողում ամերիկյան զորքեր չեն լինի։
«Բայց մենք, անշուշտ, կարող ենք օգնել համակարգմանը և, հնարավոր է, ապահովենք անվտանգության այլ երաշխիքներ։ Ուկրաինական ճգնաժամի լուծման հարցում թունելի վերջում լույս է երևում։ Պուտինը համաձայնել է սկսել խաղաղության գործընթացի հաջորդ փուլը»,- ընդգծել է նա։

В конце тоннеля виден свет. Пресс-секретарь Белого дома
Вице-президент США Дж.Д. Вэнс, государственный секретарь Марко Рубио и представитель президента США Стив Уиткоф будут координировать работу с Россией и Украиной, чтобы обеспечить проведение встречи Путина и Зеленского. Об этом заявила пресс-секретарь Белого дома Кэролайн Ливитт.
Она подтвердила, что президент РФ Владимир Путин во время телефонного разговора с Дональдом Трампом выразил свою готовность провести двустороннюю встречу с президентом Украины Владимиром Зеленским. Ливитт пояснила, что Трамп поговорил с двумя лидерами, и они поддержали идею прямых переговоров. По ее словам, команда национальной безопасности США работает над организацией этой встречи, поскольку Трамп с начала конфликта выступает за прямую дипломатию между Россией и Украиной для урегулирования разногласий.
«Дональд Трамп не хочет ждать еще месяц для дальнейших встреч по вопросу Украины и выступает за новые контакты как можно скорее. Соединенные Штаты обсудят с Россией приемлемые гарантии безопасности для Украины. США не исключают поддержку с воздуха в качестве гарантии безопасности Украины. Чтобы по вопросу Украины была заключена «хорошая сделка», обе стороны должны остаться в некоторой степени недовольными», — сказала она.
В то же время Ливитт подчеркнула, что американских войск на украинской земле не будет. «Но мы, безусловно, можем помочь в координации и, возможно, предоставить другие гарантии безопасности. В решении украинского кризиса в конце тоннеля виден свет. Путин согласился начать следующую фазу процесса мирного урегулирования», — подчеркнула она.