Թունելի վերջում լույս է երևում․ Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը, պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն և ԱՄՆ նախագահի ներկայացուցիչ Սթիվ Ուիթքոֆը կհամակարգեն Ռուսաստանի և Ուկրաինայի հետ աշխատանքները՝ Պուտին-Զելենսկի հանդիպումն ապահովելու համար։ Այս մասին հայտարարել է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլայն Լևիթը։
Նա հաստատել է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Դոնալդ Թրամփի հետ հեռախոսազրույցում արտահայտել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու հետ երկկողմ հանդիպում անցկացնելու իր պատրաստակամությունը։
Լևիթը պարզաբանել է, որ Թրամփը խոսել է երկու առաջնորդների հետ, և նրանք աջակցել են ուղիղ բանակցությունների գաղափարին։ Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ ազգային անվտանգության թիմն աշխատում է այս հանդիպումը կազմակերպելու ուղղությամբ, քանի որ Թրամփը հակամարտության սկզբից ի վեր պաշտպանում է Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև ուղիղ դիվանագիտությունը՝ տարաձայնությունները լուծելու համար։
«Դոնալդ Թրամփը չի ցանկանում ևս մեկ ամիս սպասել Ուկրաինայի հարցով հետագա հանդիպումների համար և կողմ է նոր շփումներին հնարավորինս շուտ։ Միացյալ Նահանգները Ռուսաստանի հետ կքննարկի Ուկրաինայի համար ընդունելի անվտանգության երաշխիքներ։ ԱՄՆ-ն չի բացառում օդային աջակցությունը որպես Ուկրաինայի անվտանգության երաշխիք։ Որպեսզի Ուկրաինայի վերաբերյալ «լավ գործարք» կնքվի, երկու կողմերն էլ պետք է որոշ չափով դժգոհ մնան»,- ասել է նա։
Միևնույն ժամանակ՝ Լևիթը շեշտել է, որ ուկրաինական հողում ամերիկյան զորքեր չեն լինի։
«Բայց մենք, անշուշտ, կարող ենք օգնել համակարգմանը և, հնարավոր է, ապահովենք անվտանգության այլ երաշխիքներ։ Ուկրաինական ճգնաժամի լուծման հարցում թունելի վերջում լույս է երևում։ Պուտինը համաձայնել է սկսել խաղաղության գործընթացի հաջորդ փուլը»,- ընդգծել է նա։

There is light at the end of the tunnel. White House press secretary
White House Press Secretary Karoline Leavitt announced that US Vice President J.D. Vance, Secretary of State Marco Rubio, and US Presidential Representative Steve Witkoff will coordinate work with Russia and Ukraine to ensure the Putin-Zelensky meeting.
She confirmed that Russian President Vladimir Putin expressed his readiness to hold a bilateral meeting with Ukrainian President Volodymyr Zelensky in a phone conversation with Donald Trump.
Leavitt clarified that Trump spoke with both leaders, and they supported the idea of direct negotiations. According to her, the US national security team is working to organize this meeting, as Trump has advocated direct diplomacy between Russia and Ukraine since the beginning of the conflict to resolve differences.
“Donald Trump does not want to wait another month for further meetings on the Ukraine issue and is in favor of new contacts as soon as possible. The United States will discuss with Russia acceptable security guarantees for Ukraine. The United States does not rule out air support as a guarantee of Ukraine’s security. To make a “good deal” on Ukraine, both sides must be somewhat dissatisfied,” she said.
At the same time, Leavitt stressed that there will be no American troops on Ukrainian soil.
“But we can certainly help with coordination and possibly provide other security guarantees. There is light at the end of the tunnel in resolving the Ukrainian crisis. Putin has agreed to start the next phase of the peace process,” she stressed.