Համաձայնագիրը չի կարող սահմանափակել Ուկրաինայի զինված ուժերի թվաքանակը. Մակրոն
Սպիտակ տան բանակցություններում չի բարձրացվել Կիևի կողմից տարածքներ հանձնելու հարցը՝ չնայած ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ փոխզիջման կոչերին: Այս մասին հայտարարել Է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը։
Լրագրողների այն հարցին, թե արդյոք Թրամփը խոսել է զիջումների անհրաժեշտության մասին՝ նախքան Ուկրաինային ԱՄՆ-ի անվտանգության որևէ երաշխիք տրամադրելը, Մակրոնը պատասխանել է. «ոչ, դա ընդհանրապես չի քննարկվել։ Մենք հեռու ենք դրանից»։
Ֆրանսիայի նախագահի խոսքով՝ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև ցանկացած ապագա խաղաղության համաձայնագիր չի կարող սահմանափակել ուկրաինական զինված ուժերի թվաքանակը: Դոնալդ Թրամփը և եվրոպացի առաջնորդները համաձայնել են «հզոր ուկրաինական բանակի գոյության անհրաժեշտության հետ, որը կարող է հետ մղել հարձակման ցանկացած փորձ», ինչպես նաև այն բանի հետ, որ այն չի ունենա «զենքի քանակի կամ հզորության որևէ սահմանափակում»:
Մակրոնը նաև կոչ է արել խստացնել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները, եթե ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը քայլեր չձեռնարկի Ուկրաինայի հետ խաղաղության հասնելու համար:
«Նախագահ Թրամփը հավատում է, որ մենք կարող ենք համաձայնության գալ, և կարծում է, որ նախագահ Պուտինը նույնպես ցանկանում է խաղաղության համաձայնագիր: Բայց եթե արդյունքում այդ գործընթացի պատասխանը լինի մերժումը, մենք պատրաստ ենք հայտարարել պատժամիջոցների խստացման անհրաժեշտության մասին», - հայտարարել է նա։

Соглашение не может ограничить численность вооружённых сил Украины — Макрон
В переговорах в Белом доме вопрос передачи территорий Киевом не поднимался — несмотря на призывы президента США Дональда Трампа к компромиссу. Об этом заявил президент Франции Эммануэль Макрон.
На вопрос журналистов о том, говорил ли Трамп о необходимости уступок до того, как США предоставят Украине какие-либо гарантии безопасности, Макрон ответил: «Нет, это вообще не обсуждалось. Мы далеки от этого».
По словам президента Франции, любое будущее мирное соглашение между Россией и Украиной не может ограничивать численность украинских вооружённых сил. Дональд Трамп и европейские лидеры согласились «с необходимостью существования сильной украинской армии, которая сможет отражать любые попытки нападения», а также с тем, что у неё не будет «никаких ограничений по количеству или мощности вооружений».
Макрон также призвал ужесточить санкции против России, если президент Владимир Путин не предпримет шагов для достижения мира с Украиной.
«Президент Трамп верит, что мы можем достичь соглашения, и считает, что президент Путин также хочет мирного договора. Но если результатом этого процесса станет отказ, мы готовы заявить о необходимости ужесточения санкций», — заявил он.