Համաձայնագիրը չի կարող սահմանափակել Ուկրաինայի զինված ուժերի թվաքանակը. Մակրոն
Սպիտակ տան բանակցություններում չի բարձրացվել Կիևի կողմից տարածքներ հանձնելու հարցը՝ չնայած ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ փոխզիջման կոչերին: Այս մասին հայտարարել Է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը։
Լրագրողների այն հարցին, թե արդյոք Թրամփը խոսել է զիջումների անհրաժեշտության մասին՝ նախքան Ուկրաինային ԱՄՆ-ի անվտանգության որևէ երաշխիք տրամադրելը, Մակրոնը պատասխանել է. «ոչ, դա ընդհանրապես չի քննարկվել։ Մենք հեռու ենք դրանից»։
Ֆրանսիայի նախագահի խոսքով՝ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև ցանկացած ապագա խաղաղության համաձայնագիր չի կարող սահմանափակել ուկրաինական զինված ուժերի թվաքանակը: Դոնալդ Թրամփը և եվրոպացի առաջնորդները համաձայնել են «հզոր ուկրաինական բանակի գոյության անհրաժեշտության հետ, որը կարող է հետ մղել հարձակման ցանկացած փորձ», ինչպես նաև այն բանի հետ, որ այն չի ունենա «զենքի քանակի կամ հզորության որևէ սահմանափակում»:
Մակրոնը նաև կոչ է արել խստացնել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները, եթե ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը քայլեր չձեռնարկի Ուկրաինայի հետ խաղաղության հասնելու համար:
«Նախագահ Թրամփը հավատում է, որ մենք կարող ենք համաձայնության գալ, և կարծում է, որ նախագահ Պուտինը նույնպես ցանկանում է խաղաղության համաձայնագիր: Բայց եթե արդյունքում այդ գործընթացի պատասխանը լինի մերժումը, մենք պատրաստ ենք հայտարարել պատժամիջոցների խստացման անհրաժեշտության մասին», - հայտարարել է նա։

The agreement cannot limit the number of Ukrainian armed forces. Macron
The issue of Kiev handing over territory was not raised in the White House talks, despite calls from US President Donald Trump for compromise, French President Emmanuel Macron said.
Asked by reporters whether Trump had spoken about the need for concessions before providing Ukraine with any US security guarantees, Macron replied: "No, it was not discussed at all. We are far from it."
According to the French president, any future peace agreement between Russia and Ukraine cannot limit the size of the Ukrainian armed forces. Donald Trump and European leaders agreed on "the need for a strong Ukrainian army capable of repelling any attempt at aggression," as well as on the fact that it would not have "any limitations on the number or power of weapons."
Macron also called for stricter sanctions against Russia if Russian President Vladimir Putin did not take steps to achieve peace with Ukraine.
"President Trump believes we can make a deal, and he believes President Putin wants a peace deal too. But if the outcome of that process is rejection, we are prepared to announce the need for tougher sanctions," he said.