Մակրոնի կարծիքով՝ Զելենսկի-Պուտին հանդիպումը կարող է անցկացվել Շվեյցարիայում
Վաշինգտոնում կայացած հանդիպումից հետո Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը բացառիկ հարցազրույց է տվել TF1-LCI հեռուստաալիքին, որտեղ խոսել է Պուտին-Զելենսկի հանդիպման մասին։
Ըստ նախագահի՝ Վաշինգտոնում կայացած հանդիպման հիմնական կետերից մեկն այն էր, որ Վլադիմիր Պուտինը, ով գագաթնաժողովի ընթացքում հեռախոսազրույց է ունեցել Դոնալդ Թրամփի հետ, հայտարարել է առաջիկա երկու շաբաթվա ընթացքում Վլադիմիր Զելենսկու հետ հանդիպելու պատրաստակամության մասին:
Նշենք, որ սա կլինի առաջին հանդիպումը 2022 թվականի փետրվարի 24-ին ռուսական ներխուժումից հետո։
«Մենք որոշել ենք երկկողմ հանդիպում անցկացնել երկու նախագահների միջև, այնուհետև եռակողմ (Դոնալդ Թրամփի հետ- խմբ.), իսկ հետո բազմակողմ հանդիպում, որտեղ եվրոպացիներն անպայման պետք է ներկա գտնվեն բանակցությունների սեղանին»,- ասել է Էմանուել Մակրոնը։
Ըստ նրա՝ նման հանդիպում կարող էր տեղի ունենալ Եվրոպայում։
«Դա ավելին է, քան վարկած, դա հավաքական կամք է»,- ասել է նա՝ վստահեցնելով, որ այն կկազմակերպվի ոչ թե Ֆրանսիայում, ինչպես 2019 թվականին Զելենսկու և Պուտինի հանդիպման ժամանակ, այլ չեզոք երկրում։

Macron says Zelensky-Putin meeting could be held in Switzerland
After the meeting in Washington, French President Emmanuel Macron gave an exclusive interview to the TF1-LCI television channel, where he spoke about the Putin-Zelensky meeting.
According to the president, one of the main points of the meeting in Washington was that Vladimir Putin, who had a telephone conversation with Donald Trump during the summit, announced his readiness to meet with Vladimir Zelensky in the next two weeks.
It should be noted that this will be the first meeting since the Russian invasion on February 24, 2022.
"We have decided to hold a bilateral meeting between the two presidents, then a trilateral (with Donald Trump - ed.), and then a multilateral meeting, where the Europeans must be present at the negotiating table," said Emmanuel Macron.
According to him, such a meeting could take place in Europe.
"It's more than a hypothesis, it's a collective will," he said, assuring that it would be organized not in France, as in the 2019 meeting between Zelensky and Putin, but in a neutral country.