Ռուբիոն կգլխավորի Ուկրաինայի անվտանգության երաշխիքների մշակման խումբը
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն կգլխավորի Ուկրաինայի համար անվտանգության երաշխիքների մշակման խումբը. հաղորդում է The Wall Street Journal-ը:
ԱՄՆ նախագահը և եվրոպական առաջնորդները պայմանավորվել են, որ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն կգլխավորի Ազգային անվտանգության խորհրդականների և ՆԱՏՕ-ի ներկայացուցիչների աշխատանքային խումբը՝ Ուկրաինայի համար անվտանգության երաշխիքներ մշակելու համար:
Պարբերականի տվյալներով՝ երաշխիքների փաթեթը կներառի չորս առանցքային տարր՝ ռազմական ներկայություն, ՀՕՊ համակարգեր, սպառազինությունների մատակարարում, մարտական գործողությունների դադարեցման վերահսկողություն:
Ընդ որում, ինչպես նշում Է WSJ-ը, ԱՄՆ-ն կարող է անուղղակի ռազմական աջակցություն ցուցաբերել եվրոպացի խաղաղապահներին՝ առանց զորքեր տեղակայելու։

US Secretary of State Marco Rubio will head a group to develop security guarantees for Ukraine, The Wall Street Journal reports.
The US President and European leaders have agreed that Secretary of State Marco Rubio will head a working group of National Security Advisors and NATO representatives to develop security guarantees for Ukraine.
According to the magazine, the package of guarantees will include four key elements: military presence, air defense systems, weapons supplies, and monitoring of the cessation of hostilities.
Moreover, as the WSJ notes, the US can provide indirect military support to European peacekeepers without deploying troops.