Աշխարհաքաղաքական մտահոգությունները ժամանակավորապես լուծված են. Արաղչի
Իրանի ԱԳ նախարար Աբբաս Արաղչին «Դիվանագիտության սեղան» ծրագրում  անդրադարձել է տարածաշրջանային վերջին զարգացումներին։
Նա նշել է, որ Նախիջևանի և Ադրբեջանի մայրցամաքային մասի միջև կապի հարցը վերջին տարիներին ռազմավարական և զգայուն խնդիր է առաջացրել:
«Սա մեծ մտահոգություններ է առաջացրել ինչպես մեր, այնպես էլ՝ տարածաշրջանի մյուս երկրների համար, աշխարհաքաղաքական փոփոխությունների հավանականության պատճառով»,- ասել է նա։
Ըստ Արաղչիի՝ հիմնական մտահոգությունն այն է, որ այս խնդրի պատճառով տարածաշրջանում տեղի ունենան աշխարհաքաղաքական փոփոխություններ․ «Ի՞նչ նկատի ունենք աշխարհաքաղաքական փոփոխություններ ասելով: Միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների փոփոխություն, սահմանների տեղաշարժ, տարածաշրջանի երկրների ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության խախտում, օրինակ, Հայաստանի տարածքի մի մասի օգտագործում, որը կարող է հանգեցնել օկուպացիայի, սահմանների փոփոխության կամ ինքնիշխանության թուլացման:
Մենք նախօրոք պարզ հայտարարել ենք, որ նման բան չենք հանդուրժի, և մեր քաղաքականությունը միշտ եղել է հստակ: Մենք գործողություններ ենք ձեռնարկել՝ ցույց տալու մեր վճռականությունը: Ներկայումս մեր դիրքորոշումը նույնն է՝ մենք չենք ընդունում տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական փոփոխությունները»:
Արաղչին ասել է, որ  Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ստորագրվել է հայտարարություն, որտեղ հստակ նշվում է, որ երկու կողմերն ընդունում են տարածաշրջանի սահմանների անփոփոխելիությունը. «Այս առումով, ներկայումս մեր աշխարհաքաղաքական մտահոգությունները ժամանակավորապես, կարծես, լուծված են: Սակայն, թե որքանով կպահպանվեն այդ պարտավորությունները, կամ ինչպիսին կլինեն հետագա զարգացումները, մենք, անշուշտ, կհետևենք դրանց»:
Արաղչիի խոսքով՝ տնտեսական առումով այս ճանապարհը կարող է որոշակի վնասներ պատճառել Իրանին, քանի որ այն կարող է նվազեցնել այդ երկրի տարածքով անցնող տրանզիտային ճանապարհի կարևորությունը. «Սակայն դա կախված է մեզանից՝ ինչպես բարձրացնենք այդ ճանապարհի գրավչությունը, որպեսզի ավելի մեծ տրանսպորտային հոսքեր անցնեն դրա միջով»:
«Բայց մենք չենք կարող արգելել որևէ երկրի՝ իր տարածքում ճանապարհ կառուցել, քանի դեռ այդ ճանապարհը գտնվում է Հայաստանի լիակատար ինքնիշխանության և օրենսդրության ներքո: Միջազգային իրավունքի տեսանկյունից մենք չենք կարող առարկություններ ներկայացնել»,- ասել է նա:

Geopolitical concerns temporarily resolved. Araghchi
Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi addressed the latest regional developments on the “Diplomatic Table” program.
He noted that the issue of the connection between Nakhichevan and the mainland of Azerbaijan has become a strategic and sensitive issue in recent years.
“This has caused great concern both for us and for other countries in the region, due to the possibility of geopolitical changes,” he said.
According to Araghchi, the primary concern is that geopolitical changes will occur in the region due to this issue. “What do we mean by geopolitical changes? Changing internationally recognized borders, moving borders, or violating the sovereignty and territorial integrity of countries in the region, such as using part of Armenia’s territory, could lead to occupation, border changes, or weakened sovereignty.
We have clearly stated in advance that we will not tolerate such a thing, and our policy has always been clear. We have taken actions to demonstrate our determination. Currently, our position is the same: we do not accept geopolitical changes in the region.”
Araghchi said that a statement was signed between Armenia and Azerbaijan, which clearly states that both sides accept the inviolability of the region’s borders. “In this regard, our geopolitical concerns seem to be temporarily resolved. However, we will certainly monitor the extent to which these commitments will be maintained or what further developments will occur.”
According to Araghchi, this road could cause some economic damage to Iran, as it could reduce the importance of the transit route passing through that country. “However, it depends on us how to increase the attractiveness of this road so that more transport flows pass through it.”
“But we cannot prohibit any country from building a road on its territory as long as this road is under the full sovereignty and legislation of Armenia. From the point of view of international law, we cannot raise objections,” he said.