Ադրբեջանի և Հայաստանի համաձայնագիրը հնարավորություն է տարածաշրջանի համար. Զարիֆ
Իրանի նախկին ԱԳ նախարար, վերջերս երկրի ռազմավարական հարցերով փոխնախագահի պաշտոնից հրաժարված Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը հոդված է հրապարակել հեղինակավոր Foreign Policy պարբերականում, որտեղ անդրադարձել է Հարավային Կովկասին՝ ընդգծելով, որ Վաշինգտոնում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև վերջերս ձեռք բերված պայմանավորվածությունը պետք է ընկալել որպես հնարավորություն, ոչ թե՝ սպառնալիք։
Զարիֆի խոսքով՝ այս նոր զարգացումը կարող է վերսկսել 2019թ․ առաջարկված ռեգիոնալ համագործակցության նախագիծը, որի շրջանակում պետք է գործակցեն Իրանը, Ռուսաստանը, Թուրքիան, ինչպես նաև Հարավային Կովկասի 3 երկրները։
«Հնարավորությունների այս պարադիգմի պրիզմայով Իրանը և, նույնիսկ, Ռուսաստանն ու Թուրքիան կարող են Վաշինգտոնում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև վերջերս կնքված համաձայնագիրը դիտարկել ոչ թե որպես սպառնալիք, այլ որպես հնարավորություն՝ Կովկասում Իրանի, Ռուսաստանի և Թուրքիայի, ինչպես նաև՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Վրաստանի միջև նախկինում առաջարկված տարանցիկ համագործակցությունը վերակենդանացնելու հնարավորություն»,- գրել է նա։
Նա հավելել է, որ նման համագործակցությունը ոչ միայն կխթանի տրանսպորտային ու էներգետիկ կապերը, այլև կստեղծի ներդրումային եզակի հնարավորություններ միջազգային մասնավոր հատվածի համար։

The Azerbaijan-Armenia agreement is an opportunity for the region. Zarif
Former Iranian Foreign Minister and recently resigned as the country’s Vice President for Strategic Affairs, Mohammad Javad Zarif, published an article in the prestigious Foreign Policy magazine, where he touched upon the South Caucasus, emphasizing that the recent agreement reached between Azerbaijan and Armenia in Washington should be perceived as an opportunity, not a threat.
According to Zarif, this new development could restart the regional cooperation project proposed in 2019, within the framework of which Iran, Russia, Turkey, as well as the three countries of the South Caucasus, should cooperate.
“Through the prism of this paradigm of opportunities, Iran and, even, Russia and Turkey can view the recent agreement signed between Azerbaijan and Armenia in Washington not as a threat, but as an opportunity to revive the previously proposed transit cooperation in the Caucasus between Iran, Russia and Turkey, as well as Armenia, Azerbaijan and Georgia,” he wrote.
He added that such cooperation would not only boost transport and energy ties but would also create unique investment opportunities for the international private sector.