Վստահեցրել են, որ ճանապարհի պատճառով ՀՀ-ում ամերիկյան ուժեր չեն լինի. Արաղչի
Իրանի ԱԳ նախարար Աբբաս Արաղչին, անդրադառնալով տարածաշրջանային վերջին զարգացումներին, ասել է. «Կա մեկ այլ մտահոգություն, որ այս ճանապարհը կարող է պատրվակ դառնալ տարածաշրջանում ամերիկյան ուժերի ներկայության համար»:
Ըստ նրա, Հայաստանի իշխանության ներկայացուցիչներն իրենց երկրի պաշտոնյաների հետ հանդիպմանը վստահեցրել են, որ հարգում են Իրանի կարմիր գծերը. «Նրանք վստահեցրել են, որ այս ճանապարհի պատճառով Հայաստանում ամերիկյան ուժեր չեն լինի, նույնիսկ՝ ամերիկյան մասնավոր անվտանգության ընկերություններ, որոնք, ինչպես գիտեք, ներկա են տարածաշրջանի որոշ երկրներում, այս ճանապարհի պատրվակով Հայաստանում ներկայություն չեն ունենա»,- ասել է նա։
Ըստ նրա, այդ հարցերը կքննարկվեն Իրանի նախագահի՝ Հայաստան այցի ժամանակ. «Մենք կրկին կբարձրաձայնենք մեր մտահոգությունները, որոնք հայ ընկերներին հայտնի են: Սա կլինի մեր քննարկման առարկան»։
«Մեր քաղաքականությունը ձևավորվել է 3+3 ձևաչափի շրջանակներում, այսինքն՝ Կովկասի տարածաշրջանի երեք երկիր՝ Հայաստան, Ադրբեջան և Վրաստան, գումարած երեք հարևան երկիր՝ Իրան, Թուրքիա և Ռուսաստան, որոնք ունեն շահեր և ընդհանուր մտահոգություններ տարածաշրջանում:
3+3 ձևաչափով արդեն 2-3 հանդիպում է տեղի ունեցել: Չնայած՝ Վրաստանը Ռուսաստանի հետ ունեցած տարաձայնությունների պատճառով չի մասնակցում, այս ձևաչափն այնքան կարևոր է տարածաշրջանի երկրների համար, որ նույնիսկ Վրաստանի բացակայության դեպքում որոշվել է շարունակել հանդիպումները՝ պահպանելով «3+3» անվանումը:
Այս ձևաչափը դեռևս չի հասել այն կետին, որ լուծի տարածաշրջանի խնդիրները, սակայն մեր քաղաքականությունն այն է, որ տարածաշրջանի խնդիրները պետք է լուծվեն տարածաշրջանի երկրների կողմից: Ռուսաստանի և, կարծում եմ, Թուրքիայի ու մյուս ընկերների քաղաքականությունն էլ նույնն է»,- ասել է Արաղչին:

Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi, referring to recent regional developments, said: “There is another concern that this road could become a pretext for the presence of American forces in the region.”
According to him, representatives of the Armenian authorities assured their country’s officials during a meeting that they respect Iran’s red lines. “They assured that because of this road, there will be no American forces in Armenia, even American private security companies, which, as you know, are present in some countries in the region, will not have a presence in Armenia under the pretext of this road,” he said.
According to him, these issues will be discussed during the Iranian President’s visit to Armenia. “We will once again raise our concerns, which are known to our Armenian friends. This will be the subject of our discussion.”
“Our policy has been formed within the framework of the 3+3 format, that is, three countries of the Caucasus region: Armenia, Azerbaijan, and Georgia, plus three neighboring countries: Iran, Turkey, and Russia, which have interests and common concerns in the area.
There have already been 2-3 meetings in the 3+3 format. Although Georgia is not participating due to disagreements with Russia, this format is so vital for the countries of the region that even in the absence of Georgia, it was decided to continue the meetings, maintaining the name “3+3”.
This format has not yet reached the point where it can solve the problems of the region, but our policy is that the countries of the area should solve the issues in the region. The policy of Russia and, I think, Turkey and other friends is the same,” Araghchi said.