Իրանը օգտակար չի համարում տարածաշրջանում օտարերկրյա զինված ուժերի ներկայությունը. Բաղայի
Իրանի ԱԳՆ խոսնակ Իսմայիլ Բաղային հայտարարել է, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի կողմից խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը երկու երկրների ինքնիշխան որոշումն է, բայց դրա հետ կապված կան երկու-երեք կետեր։
«Ինչպես անցյալում, մենք ողջունում ենք Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը. խաղաղության համաձայնագիր, որը կհարթի ճանապարհ տարածաշրջանում կայուն անվտանգության համար։
Մեկ այլ կետ է Հարավային Հայաստանից Նախիջևան երթուղու ստեղծման քննարկումները, որի վերաբերյալ մենք բազմիցս արտահայտել ենք մեր դիրքորոշումը։ Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ կողմ ենք շրջափակման վերացմանը և հաղորդակցության ուղիների ստեղծմանը, բայց այդ ուղիները պետք է իրականացվեն միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների պահպանմամբ և առանց աշխարհաքաղաքական պայմանների փոփոխության»,- ասել է նա։
Բաղային ընդգծել է, որ Իրանը օգտակար չի համարում տարածաշրջանում օտարերկրյա զինված ուժերի ներկայությունը, և հայտնել են իրենց մտահոգությունները դրա վերաբերյալ։
«Մեզ վստահեցրել են, որ տարածաշրջանում օտարերկրյա զինված ուժեր չեն տեղակայվի»,- շեշտել է նա։
Ըստ ԱԳՆ խոսնակի՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության համաձայնագրի կարևոր դրույթներից մեկը երկու երկրների սահմաններին օտարերկրյա զինված ուժեր չտեղակայելու մասին շեշտադրումն է եղել.
«Մենք մեր մտահոգությունն ենք հայտնել այս մասին, ուշադիր հետևում ենք այս ուղղությամբ զարգացումներին և սերտ կապի մեջ ենք Ադրբեջանի և Հայաստանի կառավարությունների հետ։ Մենք չենք կարծում, որ տարածաշրջանում օտարերկրյա ռազմական ուժերի ներկայությունը նպաստավոր է խաղաղության և կայունության համար»,- հավելել է նա։

Иран считает присутствие иностранных вооруженных сил в регионе нецелесообразным – Багаи
Представитель МИД Ирана Исмаил Багаи заявил, что предварительное подписание мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией является суверенным решением двух стран, однако в связи с этим есть несколько важных моментов.
Поддержка мирного соглашения «Как и в прошлом, мы приветствуем предварительное подписание мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией. Этот договор о мире проложит путь к устойчивой безопасности в регионе».
Вопрос транзитного коридора через Южную Армению в Нахичевань «Еще один момент – это обсуждения создания маршрута из Южной Армении в Нахичевань, по поводу которого мы неоднократно выражали свою позицию. Мы поддерживаем снятие блокады и создание транспортных связей, но эти пути должны быть реализованы с соблюдением международно признанных границ и без изменения геополитических условий», – отметил он.
Позиция Ирана по иностранным военным силам в регионе Багаи подчеркнул, что Иран не считает присутствие иностранных вооруженных сил в регионе полезным и выразил озабоченность по этому поводу. «Нам заверили, что иностранные военные силы не будут размещены в регионе», – добавил он.
По словам представителя МИД Ирана, одним из ключевых пунктов мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией является акцент на недопустимости размещения иностранных военных сил у границ двух стран. «Мы выразили нашу озабоченность по этому поводу, внимательно следим за развитием событий и поддерживаем тесный контакт с правительствами Азербайджана и Армении. Мы не считаем, что присутствие иностранных военных сил в регионе способствует миру и стабильности», – заключил Багаи.