Իրանը օգտակար չի համարում տարածաշրջանում օտարերկրյա զինված ուժերի ներկայությունը. Բաղայի
Իրանի ԱԳՆ խոսնակ Իսմայիլ Բաղային հայտարարել է, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի կողմից խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը երկու երկրների ինքնիշխան որոշումն է, բայց դրա հետ կապված կան երկու-երեք կետեր։
«Ինչպես անցյալում, մենք ողջունում ենք Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը. խաղաղության համաձայնագիր, որը կհարթի ճանապարհ տարածաշրջանում կայուն անվտանգության համար։
Մեկ այլ կետ է Հարավային Հայաստանից Նախիջևան երթուղու ստեղծման քննարկումները, որի վերաբերյալ մենք բազմիցս արտահայտել ենք մեր դիրքորոշումը։ Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ կողմ ենք շրջափակման վերացմանը և հաղորդակցության ուղիների ստեղծմանը, բայց այդ ուղիները պետք է իրականացվեն միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների պահպանմամբ և առանց աշխարհաքաղաքական պայմանների փոփոխության»,- ասել է նա։
Բաղային ընդգծել է, որ Իրանը օգտակար չի համարում տարածաշրջանում օտարերկրյա զինված ուժերի ներկայությունը, և հայտնել են իրենց մտահոգությունները դրա վերաբերյալ։
«Մեզ վստահեցրել են, որ տարածաշրջանում օտարերկրյա զինված ուժեր չեն տեղակայվի»,- շեշտել է նա։
Ըստ ԱԳՆ խոսնակի՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության համաձայնագրի կարևոր դրույթներից մեկը երկու երկրների սահմաններին օտարերկրյա զինված ուժեր չտեղակայելու մասին շեշտադրումն է եղել.
«Մենք մեր մտահոգությունն ենք հայտնել այս մասին, ուշադիր հետևում ենք այս ուղղությամբ զարգացումներին և սերտ կապի մեջ ենք Ադրբեջանի և Հայաստանի կառավարությունների հետ։ Մենք չենք կարծում, որ տարածաշրջանում օտարերկրյա ռազմական ուժերի ներկայությունը նպաստավոր է խաղաղության և կայունության համար»,- հավելել է նա։

Iran does not consider the presence of foreign armed forces in the region useful. Baghai
Iranian Foreign Ministry Spokesperson Esmail Baghayni stated that the initialing of the peace agreement by Azerbaijan and Armenia is a sovereign decision of the two countries. Still, there are two or three points related to it.
“As in the past, we welcome the initialing of the peace agreement between Azerbaijan and Armenia; a peace agreement that will pave the way for stable security in the region.
Another point is the discussions on the creation of a route from Southern Armenia to Nakhichevan, on which we have repeatedly expressed our position. We have repeatedly stated that we are in favor of lifting the blockade and creating communication routes. Still, these routes should be implemented while maintaining internationally recognized borders and without changing geopolitical conditions,” he said.
Baghayni emphasized that Iran does not consider the presence of foreign armed forces in the region useful and expressed its concerns about it.
“We have been assured that foreign armed forces will not be deployed in the region,” he stressed.
According to the Foreign Ministry spokesman, one of the essential provisions of the peace agreement between Azerbaijan and Armenia was the emphasis on not deploying foreign military forces on the borders of the two countries.
“We have expressed our concern about this, are closely following developments in this direction, and are in close contact with the governments of Azerbaijan and Armenia. We do not believe that the presence of foreign military forces in the region is conducive to peace and stability,” he added.