Զելենսկին ժամանել է Վաշինգտոն
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին ժամանել է Վաշինգտոն, որտեղ այսօր նախատեսված է նրա հանդիպումը ԱՄՆ առաջնորդ Դոնալդ Թրամփի հետ: Հանդիպմանը կմասնակցեն նաև եվրոպական առաջնորդներ:
Զելենսկին Telegram-ում հրապարակված գրառման մեջ շնորհակալություն է հայտնել Թրամփին հրավերի համար և հայտարարել, որ ցանկանում է հնարավորինս արագ ավարտել պատերազմը: Նրա խոսքով՝ դա առաջին հերթին պետք է անի Ռուսաստանը:
«Մենք բոլորս հավասարապես ցանկանում ենք արագ և հուսալիորեն ավարտել այս պատերազմը: Եվ խաղաղությունը պետք է լինի կայուն: Ոչ այնպես, ինչպես տարիներ առաջ էր, երբ Ուկրաինային ստիպեցին հանձնել Ղրիմը և մեր արևելքի մի մասը՝ Դոնբասի մի հատվածը, իսկ Պուտինն օգտագործեց դա պարզապես որպես հենակետ նոր հարձակման համար: Կամ երբ 1994 թվականին Ուկրաինային տրվեցին իբր «անվտանգության երաշխիքներ», բայց դրանք չաշխատեցին»,- գրել է Զելենսկին:
«Ռուսաստանը պետք է վերջ դնի այս պատերազմին, որը ինքն է սկսել: Եվ ես հույս ունեմ, որ Ամերիկայի, մեր եվրոպական ընկերների հետ մեր համատեղ ուժը կստիպի Ռուսաստանին հաստատել իրական խաղաղություն: Շնորհակալություն», - ավելացրել է Ուկրաինայի առաջնորդը:

Zelensky arrives in Washington
Ukrainian President Volodymyr Zelensky has arrived in Washington, where he is scheduled to meet with US President Donald Trump today. European leaders will also attend the meeting.
In a post published on Telegram, Zelensky thanked Trump for the invitation and said that he wants to end the war as quickly as possible. According to him, this should be done first by Russia.
"We all equally want to end this war quickly and reliably. And peace should be stable. Not like it was years ago, when Ukraine was forced to hand over Crimea and part of our east, part of Donbas, and Putin used it simply as a base for a new attack. Or when in 1994 Ukraine was given so-called "security guarantees", but they did not work," Zelensky wrote.
"Russia must end this war, which it started. And I hope that our joint strength with America and our European friends will force Russia to establish real peace. "Thank you," the Ukrainian leader added.