Համաձայնության հասնելու հնարավորությունն այժմ կախված է Զելենսկուց և եվրոպական երկրներից․ Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հետ բանակցություններից հետո հարցազրույց է տվել Fox News-ին։
Թրամփը մասնավորապես նշել է, որ Ուկրաինայում կարգավորման շուրջ համաձայնության հասնելու հնարավորությունն այժմ կախված է Զելենսկուց և եվրոպական երկրներից։
«Զելենսկին պետք է հաշտվի այն փաստի հետ, որ Ռուսաստանի հետ հակամարտության մեջ շատ բան ունի կորցնելու։ Ռուսաստանը հզոր պետություն է՝ ի տարբերություն Ուկրաինայի»,- ասել է նա՝ խորհուրդ տալով Կիևին «գործարք կնքել»։
Թրամփի խոսքով՝ Պուտինի հետ բանակցությունների ընթացքում մեծ առաջընթաց է գրանցվել։
«Կա բավականին մեծ հավանականություն Ուկրաինայում կարգավորման շուրջ համաձայնագիր կնքելու։ Ուկրաինայում հակամարտության ավարտը կարևոր նվաճում կլինի և՛ Պուտինի, և՛ Զելենսկու համար»։
Թրամփը նշել է նաև, որ եվրոպական երկրները նույնպես պետք է «մի փոքր» մասնակցեն ուկրաինական հարցի կարգավորմանը։

US President Donald Trump gave an interview to Fox News after talks with Russian President Vladimir Putin.
Trump, in particular, noted that the possibility of reaching an agreement on the settlement of the conflict in Ukraine now depends on Zelensky and European countries.
“Zelensky must come to terms with the fact that he has a lot to lose in a conflict with Russia. Russia is a powerful country, unlike Ukraine,” he said, advising Kiev to “make a deal.”
According to Trump, significant progress has been made during the talks with Putin.
“There is a fairly high probability of reaching an agreement on the settlement of the conflict in Ukraine. The end of the conflict in Ukraine would be a significant achievement for both Putin and Zelensky.”
Trump also noted that European countries should also participate “a little” in the settlement of the Ukrainian issue.