ԵՄ առաջնորդների համատեղ հայտարարությունը՝ Պուտին-Թրամփ հանդիպման արդյունքներով
ԵՄ 5 երկրների՝ Ֆրանսիայի, Իտալիայի, Գերմանիայի, Ֆինլանդիայի և Լեհաստանի առաջնորդները, ինչպես նաև Միացյալ Թագավորության վարչապետը համատեղ հայտարարություն են տարածել ՌԴ և ԱՄՆ նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի և Դոնալդ Թրամփի միջև Ալյասկայում տեղի ունեցած հանդիպումից հետո։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ Եվրոպան պատրաստ է համագործակցել Սպիտակ տան ղեկավարի և Ուկրաինայի նախագահ Զելենսկու հետ՝ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ուկրաինայի եռակողմ գագաթնաժողովը նախապատրաստելու համար։
Նշվում է, որ Կիևը պետք է ստանա «անվտանգության անսասան երաշխիքներ» և ինքնուրույն որոշումներ կայացնի տարածքի վերաբերյալ։
Հայտարարության մեջ ասվում է նաև, որ ԵՄ-ն ողջունել է Թրամփի ջանքերը՝ արյունահեղությունը դադարեցնելու և խաղաղություն հաստատելու համար։

Joint statement of EU leaders following the Putin-Trump meeting
The leaders of five EU countries - France, Italy, Germany, Finland, and Poland - as well as the Prime Minister of the United Kingdom, issued a joint statement after the meeting between Russian President Vladimir Putin and US President Donald Trump in Alaska.
The statement states that Europe is ready to cooperate with the White House and Ukrainian President Zelensky to prepare a trilateral summit between Russia, the United States, and Ukraine.
It is noted that Kiev must receive "unwavering security guarantees" and make its own decisions on the territory.
The statement also says that the EU welcomed Trump's efforts to stop the bloodshed and establish peace.