Ուկրաինան կարող է հույս դնել եվրոպական համերաշխության վրա. Մերց
Ուկրաինան կարող է հույս դնել եվրոպացիների «անսասան համերաշխության» վրա խաղաղության գործընթացում, եվրոպացի առաջնորդները ողջունում են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի խաղաղարար ջանքերը, հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը։
«Ուկրաինան կարող է հույս դնել մեր անսասան համերաշխության վրա՝ խաղաղության հասնելու մեր ջանքերում, որը կապահովի Ուկրաինայի և Եվրոպայի կենսական անվտանգության շահերը», - գրել է կանցլերը X սոցիալական ցանցի իր էջում։
Եվրոպացի առաջնորդները ողջունել են Թրամփի ջանքերը՝ Ուկրաինայում հակամարտությունը լուծելու և «արդար և երկարատև խաղաղության հասնելու» ուղղությամբ, հավելել է նա։

Украина может рассчитывать на европейскую солидарность — Мерц
Украина может опираться на «непоколебимую солидарность» европейцев в мирном процессе, а лидеры ЕС приветствуют миротворческие усилия президента США Дональда Трампа, заявил канцлер Германии Фридрих Мерц.
«Украина может рассчитывать на нашу твёрдую солидарность в стремлении достичь мира, который обеспечит жизненно важные интересы безопасности Украины и Европы», — написал канцлер на своей странице в социальной сети X.
По его словам, европейские лидеры положительно оценили инициативы Трампа, направленные на урегулирование конфликта в Украине и достижение «справедливого и долгосрочного мира».