Ուկրաինան կարող է հույս դնել եվրոպական համերաշխության վրա. Մերց
Ուկրաինան կարող է հույս դնել եվրոպացիների «անսասան համերաշխության» վրա խաղաղության գործընթացում, եվրոպացի առաջնորդները ողջունում են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի խաղաղարար ջանքերը, հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը։
«Ուկրաինան կարող է հույս դնել մեր անսասան համերաշխության վրա՝ խաղաղության հասնելու մեր ջանքերում, որը կապահովի Ուկրաինայի և Եվրոպայի կենսական անվտանգության շահերը», - գրել է կանցլերը X սոցիալական ցանցի իր էջում։
Եվրոպացի առաջնորդները ողջունել են Թրամփի ջանքերը՝ Ուկրաինայում հակամարտությունը լուծելու և «արդար և երկարատև խաղաղության հասնելու» ուղղությամբ, հավելել է նա։

Ukraine can count on the “unwavering solidarity” of Europeans in the peace process, with European leaders welcoming US President Donald Trump’s peacemaking efforts, German Chancellor Friedrich Merz said.
“Ukraine can count on our unwavering solidarity in our efforts to achieve peace that will safeguard the vital security interests of Ukraine and Europe,” the chancellor wrote on his X social media page.
European leaders welcomed Trump’s efforts to resolve the conflict in Ukraine and “achieve a just and lasting peace,” he added.