Եթե ամեն ինչ լավ ստացվի, կնշանակենք հանդիպում նախագահ Պուտինի հետ․ Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը գրառում է արել սոցցանցում՝ նշելով, որ հիանալի և շատ հաջողված օր անցավ Ալյասկայում։
«Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպումը շատ լավ անցավ, ինչպես նաև ուշ գիշերային հեռախոսազրույցը Ուկրաինայի նախագահ Զելենսկու և մի շարք եվրոպացի առաջնորդների, այդ թվում՝ ՆԱՏՕ-ի բարձր հարգանքի տուրք մատուցող գլխավոր քարտուղարի հետ։
Բոլորը որոշեցին, որ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև սարսափելի պատերազմը դադարեցնելու լավագույն միջոցը ուղղակիորեն խաղաղության համաձայնագրի կնքումն է, որը կավարտի պատերազմը, այլ ոչ թե պարզապես հրադադարի համաձայնագիրը, որը հաճախ չի գործում։
Նախագահ Զելենսկին երկուշաբթի կեսօրին կժամանի Վաշինգտոն՝ Օվալաձև սենյակ։ Եթե ամեն ինչ լավ ստացվի, մենք այդ ժամանակ կնշանակենք հանդիպում նախագահ Պուտինի հետ։ Հնարավոր է՝ միլիոնավոր մարդկանց կյանքեր կփրկվեն»,- գրել է նա։

Если всё пройдёт успешно, назначим встречу с президентом Путиным — Трамп
Президент США Дональд Трамп написал в соцсети, что провёл «прекрасный и очень удачный день» на Аляске.
Он отметил, что встреча с президентом России Владимиром Путиным прошла очень хорошо, как и поздний ночной телефонный разговор с президентом Украины Владимиром Зеленским и рядом европейских лидеров, включая генерального секретаря НАТО.
По словам Трампа, все пришли к выводу, что лучший способ прекратить «ужасную войну» между Россией и Украиной — это заключение прямого мирного соглашения, которое завершит конфликт, а не просто соглашение о прекращении огня, которое часто не работает.
Трамп также сообщил, что президент Зеленский прибудет в понедельник днём в Вашингтон, в Овальный кабинет:
«Если всё пройдёт хорошо, тогда мы назначим встречу с президентом Путиным. Возможно, будут спасены миллионы жизней».