Տարածքային փոխանակումների որոշումը պետք է Ուկրաինան կայացնի. Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպումից առաջ լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, որ հուսով է՝ այս բանակցություններից մի բան կստացվի։
Ըստ ԱՄՆ նախագահի՝ Պուտինը կարծում է, որ Ուկրաինայի վրա շարունակվող հարձակումները իրեն ուժ են հաղորդում, բայց դա նրան ավելի շատ վնասում է.
Նա հավելել է, որ տարածքային փոխանակումների հարցը կքննարկվի, բայց նա թույլ կտա, որ Ուկրաինան ընդունի այդ որոշումը.
«Տարածքային փոխանակումների հարցը բանակցային սեղանին է, բայց այդ որոշումները պետք է Ուկրաինան կայացնի։ Կարծում եմ՝ նրանք ճիշտ որոշում կկայացնեն»։
Ամերիկացի առանջնորդը հայտնել է նաև, որ բանակցություններում չի բացառվում նաև Կիևի անվտանգության երաշխիքների քննարկումը։ Թրամփը չի բացառել ԱՄՆ-ի կողմից Ուկրաինային անվտանգության երաշխիքներ տրամադրելու հնարավորությունը․
«Հնարավոր է՝ Եվրոպայի և այլ երկրների հետ։ Ոչ՝ ՆԱՏՕ-ի տեսքով, որովհետև դա տեղի չի ունենալու։ Կան բաներ, որոնք տեղի չեն ունենա։ Բայց, այո, Եվրոպայի հետ կա հնարավորություն»,- ասել է նա։

According to the US president, Putin believes that the ongoing attacks on Ukraine give him strength, but it hurts him more.
He added that the issue of territorial exchanges would be discussed, but he would allow Ukraine to make that decision.
“The issue of territorial exchanges is on the negotiating table, but Ukraine should make those decisions. I think they will make the right decision.”
The American leader also said that the negotiations are not ruled out, discussing security guarantees for Kyiv. Trump did not rule out the possibility of the US providing security guarantees to Ukraine.
“Maybe with Europe and other countries. Not in the form of NATO, because that will not happen. Some things will not happen. But, yes, there is a possibility with Europe,” he said.