Մելանյա Թրամփը սպառնում է 1 մլրդ դոլարի հայց ներկայացնել ընդդեմ Բայդենի որդու
ԱՄՆ առաջին տիկին Մելանիա Թրամփը սպառնում է ավելի քան 1 միլիարդ դոլարի պահանջի դատական հայց ներկայացնել ԱՄՆ նախկին նախագահ Ջո Բայդենի որդու՝ Հանթեր Բայդենի դեմ. գրում է BBC-ն։ Պատճառը Բայդենի հայտարարությունն է, իբր Մելանիան իր ամուսնու՝ Դոնալդ Թրամփի հետ ծանոթացել է սեռական հանցագործ Ջեֆրի Էփստեյնի միջոցով։
Մելանիա Թրամփի փաստաբանները հայտարարությունը որակել են որպես «սուտ, զրպարտչական, արժանապատվությունը վարկաբեկող և սադրիչ»։ Իրավաբանական նամակում պահանջվում է, որ Բայդենը հրապարակայնորեն հերքի իր խոսքերը և ներողություն խնդրի, հակառակ դեպքում կբախվի դատական հայցի և մեկ միլիարդ դոլարից ավել վնասի հատուցման պահանջով դատական գործի։
Հանթեր Բայդենը նման հայտարարություն է արել ռեժիսոր Էնդրյու Քալահանի հետ հարցազրույցի ժամանակ՝ անդրադառնալով Էփստեյնի ու Դոնալդ Թրամփի նախկին կապերին։ Նա պնդել է, թե առկա են չհրապարակված փաստաթղթեր, որոնք կարող են կապված լինել Թրամփի հետ։
Ի պատասխան՝ Մելանիա Թրամփի իրավաբանները հայտարարել են, որ այդ պնդումներն անհիմն են, հիմնված են արդեն հերքված և ջնջված հոդվածի վրա և զգալի վնաս են հասցրել առաջին տիկնոջ հեղինակությանը։
Նշվում է, որ Մելանիան ու Դոնալդ Թրամփը հանդիպել են 1998թ․՝ մոդելային գործակալության հիմնադրի կազմակերպած երեկույթի ժամանակ։ Չկան ապացույցներ, որ նրանց ծանոթությունը որևէ կերպ կապ ունի Ջեֆրի Էփստեյնի հետ։
Այս սկանդալային պատմությունը ծավալվում է այն բանից հետո, երբ ավելանում է ճնշումը Սպիտակ տան վրա՝ պահանջելով հրապարակել Էփստեյնի հետաքննությանը վերաբերող փաստաթղթերը։

Мелания Трамп грозит подать иск на $1 млрд против сына Байдена
Первая леди США Мелания Трамп угрожает подать судебный иск с требованием более 1 миллиарда долларов против сына бывшего президента США Джо Байдена — Хантера Байдена, пишет BBC. Причиной стали его слова о том, что Мелания якобы познакомилась со своим супругом Дональдом Трампом через осужденного за сексуальные преступления Джеффри Эпстайна.
Адвокаты Мелании назвали это заявление «лживым, клеветническим, порочащим достоинство и провокационным». В юридическом письме они потребовали от Байдена публично опровергнуть свои слова и извиниться, в противном случае он столкнется с судебным разбирательством и требованием компенсации ущерба на сумму более 1 миллиарда долларов.
Хантер Байден сделал это заявление в интервью режиссеру Эндрю Каллахану, говоря о прошлых связях Эпстайна и Дональда Трампа. Он утверждал, что существуют неопубликованные документы, которые могут быть связаны с Трампом.
В ответ адвокаты Мелании заявили, что эти утверждения безосновательны, основаны на уже опровергнутой и удаленной статье и нанесли значительный ущерб репутации первой леди.
Отмечается, что Мелания и Дональд Трамп познакомились в 1998 году на вечеринке, организованной основателем модельного агентства. Нет доказательств того, что их знакомство как-то связано с Джеффри Эпстайном.
Скандал разгорается на фоне растущего давления на Белый дом с требованием обнародовать документы, связанные с расследованием дела Эпстайна.