Թրամփը պատրաստ է Պուտինին առաջարկել հասանելիություն Ալյասկայի հազվագյուտ մետաղներին. The Telegraph
Թրամփը պատրաստ է Պուտինին առաջարկել հասանելիություն Ալյասկայի հազվագյուտ մետաղներին՝ Ուկրաինայում խաղաղություն հաստատելու փոխարեն. այս մասին գրում է The Telegraph-ը։
«ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը նախատեսում է Ալյասկայի Անքորիջ քաղաքում Պուտինի հետ հանդիպման ընթացքում առաջարկել Ռուսաստանին մուտք դեպի տարածաշրջանի հազվագյուտ բնական պաշարները և մասամբ հանել պատժամիջոցները Ռուսաստանի ավիացիոն արդյունաբերությունից», - հայտնում է The Telegraph-ը։
Հրատարակության տեղեկություններով՝ այս նախաձեռնությունը տնտեսական առաջարկների փաթեթի մի մասն է, որն ուղղված է Մոսկվային խթանելու Ուկրաինայում պատերազմի դադարեցմանը։
ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսսենթը մասնակցում է Թրամփի բանակցությունների նախապատրաստմանը՝ վերլուծելով այն տնտեսական փոխզիջումները, որոնց կարող է գնալ Վաշինգտոնը՝ հրադադարի համաձայնագիրը արագացնելու համար։

Trump is ready to offer Putin access to Alaska's rare earths. The Telegraph
Trump is ready to offer Putin access to rare earth metals in Alaska in exchange for peace in Ukraine, The Telegraph reports.
“US President Donald Trump plans to offer Russia access to the region’s rare earth resources and partially lift sanctions on the Russian aviation industry during a meeting with Putin in Anchorage, Alaska,” The Telegraph reports.
According to the publication, this initiative is part of a package of economic proposals aimed at encouraging Moscow to end the war in Ukraine.
US Treasury Secretary Scott Bessant is participating in the preparation of Trump’s negotiations, analyzing the economic compromises that Washington can make to speed up a ceasefire agreement.