44-օրյա պատերազմի ժամանակ Թուրքիան է չեզոքացրել Սադիգովին. Middle East Eye
Middle East Eye պարբերականը գրում է, որ 2020թ. ղարաբաղյան 44-օրյա պատերազմի ժամանակ թուրքական հատուկ ծառայություններն են «չեզոքացրել» Ադրբեջանի գլխավոր շտաբի պետ Նաջմեդդին Սադիգովին, որին համարում էին ռուսամետ գործիչ։ Իրավիճակին ծանոթ աղբյուրը Middle East Eye-ին հայտնել է, որ թուրք պաշտոնյաները կազմակերպել են նրա հեռացումը, տարել Թուրքիա՝ հարցաքննության, ապա թույլատրել վերադառնալ Ռուսաստան:
Բացի այդ, Անկարան Ադրբեջանին մատակարարել է հարվածային անօդաչու թռչող սարքեր, ռադիոէլեկտրոնային պայքարի համակարգեր և հետախուզական միջոցներ, ինչպես նաև նպաստել հակամարտությանը որոշ սիրիացի մարտիկների մասնակցությանը: Թուրք պաշտոնյաները մասնակցել են նաև ադրբեջանական բանակի ներսում ռուսամետ տարրերի բացահայտմանն ու ճնշմանը:
Տարածաշրջանային բարձրաստիճան դիվանագետը MEE-ին ասել է, որ Ռուսաստանը կարող է թիրախավորել Ադրբեջանի մեծ սփյուռքը, որը կազմված է 2-3 միլիոն էթնիկ ադրբեջանցիներից:
Մոսկվան կարող է նաև ձերբակալել Ալիևների ընտանիքի և դրա հետ կապված օլիգարխների ակտիվները Ռուսաստանում: Ուշադրության կենտրոնում գտնվողների թվում են ադրբեջանցի միլիարդատերեր Գոդ Նիսանովը և Զարախ Իլիևը:

Middle East Eye reports that during the 44-day war in Nagorno-Karabakh in 2020, Turkish special services “neutralized” the chief of the Azerbaijani general staff, Najmeddin Sadigov, who was considered a pro-Russian figure. A source familiar with the situation told Middle East Eye that Turkish officials arranged for his removal, took him to Turkey for questioning, and then allowed him to return to Russia.
Ankara has also supplied Azerbaijan with attack drones, electronic warfare systems, and reconnaissance equipment, as well as facilitated the participation of some Syrian fighters in the conflict. Turkish officials have also been involved in identifying and suppressing pro-Russian elements within the Azerbaijani army.
A senior regional diplomat told MEE that Russia could target Azerbaijan’s large diaspora, which is made up of 2-3 million ethnic Azerbaijanis.
Moscow may also seize assets in Russia belonging to the Aliyev family and related oligarchs. Among those in the spotlight are Azerbaijani billionaires God Nisanov and Zarakh Iliev.